Dünyanın en değerli mezarları

Dünyanın en değerli mezarları

1. Mao Zedong'un kristal tabutu: Tahmini maliyeti 500 bin dolar.

Mao Zedong Çin Komünist Partisinin lideri ve 1945 yılında ölümüne dek bu görevi yürüten lider. Ölümünün hemen ardından ülkesi onun nihai istirahatgahı olarak bir mozole inşa ettirdi ve yakılmak istediğini vasiyet etmiş olmasına karşın Mao mumyalanarak kristal bir kafesin içine yerleştirildi. Tiananmen Meydanı'ndaki mozolenin içinde Mao Zedong'u görmek mümkün.

1/ 32
Dünyanın en değerli mezarları

Halka açık olan bu mozolede her ne kadar bazıları hala bunun bir balmumu heykel olduğunu iddia ediyor olsa da siz de Mao'yu görebilirsiniz. Mao'nun içinde bulunduğu kristal tabutun ve etrafında bulunan şeylerin tahminji maliyeti 500 bin dolar.

2/ 32
Dünyanın en değerli mezarları

2. New Grange Mezarlığı: Tahmini maliyeti: 1.5 milyon dolar

İralnda'da bir yerleşim yeri olan New Grange'daki türbenin M.Ö. 3200 yıllarında, yani taş devri zamanında yapıldığı düşünülüyor. İrlanda'daki Boyne Vadisi'nde bulunan bu yapı bugüne kadar ayakta kalmış az sayıdaki neolitik yapıdan biri.

3/ 32
Dünyanın en değerli mezarları

Esasen bu türbe Boyne nehri boyunca kurulmuş olan geniş anıtsal kompleksin sadece bir parçası. Kompleksin tamamı, ama özellikle de bu türbe bize neolitik dönemdeki çiftçilik hakkında önemli bilgiler veriyor.

4/ 32