Dünyanın en korkutucu 10 yolu

Dünyanın en korkutucu 10 yolu

Dünyanın en korkutucu 10 yolu

Guoliang Köprü Yolu (Çin)

Taihang Dağları üzerindeki yol yerel köylüler tarafından yapılmış. 1,200 m uzunluğundaki tünel 5 metre yüksekliğinde ve 4 metre genişliğinde. Bazı köylüler yapım aşamasında kaza geçirerek yaşamını kaybettiyse de çalışmalar devam etti. 1 Mayıs 1977′de trafiğe açılan yol, Çin’deki Hunan eyaletinde yer alıyor.

1/ 12
Dünyanın en korkutucu 10 yolu

Ruta 5 (Şili)

Arica’dan Iquique’ye uzanan yol tehlikeli olmasıyla tanınıyor. Derin vadileri yaran yolda birkaç araba ya da otobüs görmek mümkün olsa da, bu araçlar o kadar hızlı gidiyor ki adeta ölüme meydan okuyorlar.

2/ 12
Dünyanın en korkutucu 10 yolu

Rus Federal Anayolu (Rusya)

Rus Federal Anayolu, Moskova ve Yakutsk’u birbirine bağlayan, Antartika dışındaki en düşük hava sıcaklıklarının kaydedildiği yer. Aynı zamanda Yakutsk donmuş kara parçası üzerinde kurulan en büyük şehir. Bazı evler donmuş yüzey nedeniyle tamamen beton kaplı. Yaklaşık 10 ay süren kış mevsimi boyunca Yakutsk içinde ve dışında araç sürmek ağır iklim şartlarında yol almayı gerektiriyor. Asfalt kaplı olmayan yol yaz aylarında çamurla kaplanıyor, ki bu da yoğun trafiğe yol açıyor. Binlerce arabanın Siberya trağinde çamura saplanıp kalmasıyla hırsızlık, kavga ve diğer yolcuları kaçırma gibi suçlar meydana geliyor. İşte bu kişiler de “Siberya çamur korsanları”.

3/ 12
Dünyanın en korkutucu 10 yolu

Tibet Otoyolu (Çin)

Çin’de son 20 yıldır araba kazaları nedeniyle gerçekleşen ölümlerin sayısı neredeyse ikiye katlandı. Ölüm oranı 1985 – 2005 yılları arasında %3.9′dan %7.6′ya yükseldi. Chengdu ve Tibet arasında uzanan, toprak kaymalarının ve çığların sıkça görüldüğü Siçuan – Tibet Otoyolu’nun bu sorunun büyük bir parçası olduğu kuşkusuz. 2,412 km uzunluğundaki yol doğudaki Siçuan eyaleti merkezi Chengdu’dan başlıyor ve batıdaki Tibet şehri Lhasa’da son buluyor. Siçuan – Tibet Otoyolu boyunca yükseklikleri ortalama 4,000 – 5,000 m olan 14 dağ, ünlü nehirler, ormanlık alanlar ve tehlikeli bölgeler var. Ayrıca eşi benzeri olmayan doğa manzaraları insanı büyüleyecek güzellikte.

4/ 12