Dünyanın en pahalı yemekleri

Dünyanın en pahalı yemekleri

Dünyanın en pahalı yemekleri

Yemekle ilgili yeni bir gastronomi akımı var. Bildiğimiz çorba, burger ve suyun yeniden tasarımı yapılıp normal fiyatının yüzlerce katına satılıyor. İnsanları bir aylık maaşlarını bir oturuşta yiyip kalkmaya iten ne? ABD'nin Louisiana eyaletindeki Arnaud Restaurant'ın sahibi Katy Casbarian bunu, insanların önemli dönüm noktalarını daha önce hiç yapmadıkları ve hep akılda kalacak bir deneyimle kutlama isteğine bağlıyor. İşte bu güdüye hitap edecek şekilde hazırlanmış dünyanın en pahalı yiyeceklerinden 8 tanesi:

1/ 10
Dünyanın en pahalı yemekleri

İtalyan tatlısı (altın) calloni (26.000 dolar, elmas kolye ve şampanya hediyeli): Kansas'ta restoran sahibi Jasper Mirabile 2011'de dünyanın en pahalı altın kaplama cannolini tatlısını yapmaya girişmiş. Bugün 50 dolara satılan bu tatlı, üç yıl önce yanında elmas bir kolye ve özel marka şampanya ile birlikte yukarıdaki fiyata satılmış.

2/ 10
Dünyanın en pahalı yemekleri

İnek etinden yapılmayan burger (332.000 dolar): Hollanda'nın Maastrciht Üniversitesi'nden Profesör Mark Post, bu burgerin etini laboratuvarda kök hücrelerden yapmış. Ama durun, hemen cüzdanınıza davranmayın! Bu burger satılık değil. 2013'te çevresel bakımdan sürdürülebilir gıda üretimi projesi kapsamında bir araştırmaya yönelik olarak üretilen bu laboratuvar

3/ 10
Dünyanın en pahalı yemekleri

Müthiş pahalı muhteşem erişte (110 dolar): Bu kasedeki Japon eriştesini Tokyo'daki Fujimaki Gekijyo restoranı hazırlamış. Yemeği yapan şef 20 çeşit malzeme içeren bu yemeği, 25 yıllık tecrübenin süzülmüş hali olarak tanımlıyor.

4/ 10