Dünyanın en riskli memleketleri

Dünyanın en riskli memleketleri

Dünyanın en riskli memleketleri

Depremler, hortumlar, fırtınalar, tsunamiler... Dünyanın en büyük reasürans şirketlerinden Swiss Re, doğal afetler açısından dünyanın en riskli şehirlerini sıraladı. İşte o sıralamadaki ilk 10 şehir

1/ 12
Dünyanın en riskli memleketleri

Tokyo, Japonya Depremler, muson yağmurları, nehir taşkınları ve tsunami... Tokyo, bütün bu felaketlerin gerçekleştiği, dünyanın en tehlikeli şehri. Japonya, depremlerin yüzde 81'inin gerçekleştiği Pasifik Deprem Kuşağı içinde yer alan ülkelerden biri. Tokyoların yüzde 80'i, diğeri bir deyişle 29 milyon kişi her an meydana gelebilecek büyük bir deprem tehlikesi altında. 1923 Büyük Kanto Depremi'nde Tokyo ve Yokohama harap olmuş, yaklaşık 142 bin 800 kişi hayatını kaybetmişti.

2/ 12
Dünyanın en riskli memleketleri

Manila, Filipinler Geçen yıl Haiyan Tayfunu'nda binlerce kişinin hayatını kaybettiği Filipinler de en riskli bölgeler arasında. Özellikle Filipinler'in başkenti Manila, depremler ve şiddetli rüzgarlar nedeniyle en tehlikeli bölgelerden biri. Ülkede 'Ulusal Felaket' olarak nitelendirilen Haiyan Tayfunu karada meydana gelen en büyük doğa felaketi olarak akıllara kazındı.

3/ 12
Dünyanın en riskli memleketleri

Pearl Nehri deltası, Çin Pearl Nehri, Çin'in en uzun üçüncü nehri ve sanayi atıklarından dolayı dünyanın en kirli nehirlerinden biri. Yine de Hong Kong gibi birçok şehirden geçen Pearl Nehri deltasının bulunduğu bölge Çin ekonomisinin ana dayanaklarından biri. Deltanın bulunduğu yaklaşık 100 milyon kişinin yaşadığı bölge sel felaketi, kasırga ve fırtına kabarması bakımında en riskli yerlerden biri. 1988 yılında 4 bin 150 kişi, 2005 yılında da 500'den fazla kişi sel felaketi nedeniyle bu bölgede hayatını kaybetmişti.

4/ 12