Dünyanın en şaşırtıcı 7 deniz canlısı

Dünyanın en şaşırtıcı 7 deniz canlısı

Okyanuslar birbirinden ilginç canlılara ev sahipliği yapıyor. Bazıları görünüşleriyle korku filmlerinden fırlamışa benziyor. Bazıları da sıra dışı fiziksel özellikleri ve ölümcül silahlarıyla ön plana çıkıyor. Bilim insanları, bugüne kadar yapılan keşiflerden yola çıkarak büyük çoğunluğu binlerce metre derinlikteki karanlık sularda yaşayan canlılardan 7 tanesini şöyle sıralıyor:

7 - Vampyroteuthis Infernalis: İsminin anlamı "cehennemden gelen vampir" olan bu kalamar, içini dışına çevirerek kendisini bir top haline getirip fosforlu organlarını yavaş yavaş kısıyor ve sanki birden uzaklaşmış gibi bir izlenim oluştuyor. Mürekkep yerine parlayan partiküller içeren bir çeşit mukus fırlatıyor.

1/ 8
Dünyanın en şaşırtıcı 7 deniz canlısı

6 Pistol Shrimp: Bu karides türü, kıskaçlarını ateşli silah gibi kullanmasıyla tanınıyor. Kıskaçları içinde sıkıştırdığı havayı avına büyük bir basınçla fırlatıyor ve avını anında öldürüyor. Av, hem darbe hem de sıkışarak kaynayan havanın yakıcılığıyla can veriyor.

2/ 8
Dünyanın en şaşırtıcı 7 deniz canlısı

5 Frilled Shark: Fırfırlı köpekbalığı olarak bilinen bu balık oldukça nadir rastlanan bir tür. 1570 metre derinliğe kadar inebilen fırfırlı köpekbalığı, fosili andıran görüntüsüyle sanki dinozorlarla aynı dönemde yaşıyormuş gibi bir izlenim bırakıyor. 'Yaşayan fosil' de denilen köpek balığının boyu 2 metreyi buluyor.

3/ 8
Dünyanın en şaşırtıcı 7 deniz canlısı

4 Predatory Tunicate: Okyanus tabanlarında ya da derinliklerdeki kanyonların duvarlarına yapışmış haldeki avcı tulumlular, dev ağızlarını açarak tuzak kuruyor ve küçük deniz canlıları yaklaştığında aniden ağız kapanıyor. Boyları 30 santimetreye ulaşabiliyor.

4/ 8