Dünyanın en tehlikeli sınır bölgeleri

Dünyanın en tehlikeli sınır bölgeleri

DÜNYANIN EN TEHLİKELİ SINIR BÖLGELERİ

Hiçbir sınırın bulunmadığı gökyüzünün aksine, yerde bulunan devletler arasında yüzlerce sınır bulunuyor. Bu sınırların bazıları hala tartışma konusu olurken, bazıları son derece ölümcül yerler haline gelmiş durumda. Bı sınırlarda yaşanan çatışmaların her birinin nedeni farklı. Bazılarında gerginlik yerini yıllardır süren sessizliğe bırakmış durumda ancak tek bir kıvılcım kaosa neden olabilir. Bu sınırların paylaştığı tek bir ortak özellik var: Kimsenin sıkışıp kalmak istemediği yerler olmaları.

1/ 15
Dünyanın en tehlikeli sınır bölgeleri

SUDAN-GÜNEY SUDAN

Uzunluk: 2,172 km
Neden tehlikeli: Haziran ayından bu yana sınır bölgesinde yaşanan çatışmalarda onlarca insan öldü, 113 bin kişi evlerini terk etmek zorunda kaldı.
Bölgenin geçmişi: Sudan’da 22 yıl süren iç savaş 2005’te sona erdi. BBC verilerine göre iç savaşta 1,5 milyon insan hayatını kaybetti. Ocak ayında yapılan referandumla Güney Sudan bağımsızlığını ilan etti. 9 Temmuz’da bu karar resmileşecek.
Bugünkü durum: Sudan, Güney Sudan’ın Abyei bölgesini topraklarına katmak istemesi halinde referandum sonucunu kabul etmeyeceğini belirtti. 20 Haziran’da, Sudan hükümeti kendilerine karşı iç savaşta mücadele veren Sudan Halkı Özgürlük Hareketi gerillalarıyla Abyei’ye Birleşmiş Milletler (BM) barış gücü askerlerinin geçmesi konusunda anlaştı. Ancak devam eden tansiyon, ileride çatışmaları olası kılıyor.

2/ 15
Dünyanın en tehlikeli sınır bölgeleri

HİNDİSTAN-PAKİSTAN

Uzunluk: 2896 km
Neden tehlikeli: Yaşanan üç savai 115 bin kişinin ölümüne neden oldu. Her iki ülke de nükleer silah programlarını devam ettiriyor.
Bölgenin geçmişi: Pakistan’ın on milyonlarca kişinin evini terk etmesine, bir milyona yakın kişinin ölmesine neden olan 1947’deki kuruluşunda yaşanan şiddet hala devam ediyor. İki ülke arasında paylaşılamayan Kaşmir’de on yıllar içinde ölenlerin sayısı 100 bin. Bugün bir ateşkes hattıyla bölge iki ülke arasında bölünmüş durumda ancak Kaşmir üzerindeki tartışmalar sona erecek gibi görünmüyor.
Bugünkü durum: Hindistan’ın Mumbai kentinde 2008’de yaşanan saldırılar 163 kişinin ölümüyle sonuçlanmıştı. 23 Haziran’da, 2 yıl aradan sonra iki ülke arasında Kaşmir için görüşmeler başladı. Pakistan, dünyanın en güçlü yedinci ordusuna sahipken, kısa bir süre önce zırhlı birlikleri hedef almak için nükleer başlıklı füze sistemleri denendiğini açıkladı.

3/ 15
Dünyanın en tehlikeli sınır bölgeleri

AFGANİSTAN-PAKİSTAN

Uzunluk: 2413 km
Neden tehlikeli: Hukukun adının geçmediği, El Kaide ve diğer militan örgütlerin sığınağı halindeki bölge, insansız hava araçlarının en çok kullanıldığı yer.
Bölgenin geçmişi: Dünyanın en tehlikeli yerlerinden biri olarak kabul edilen Pakistan-Afganistan sınırı, iki ülke arasında tartışmalara neden oluyor. Afganistan, Durad Hattı olarak bilinen sınırı Pakistan’la uluslararası sınırı olarak kabul etmezken, Pakistan’ın kuzeyindeki Federal Yönetim Altındaki Aşiret Bölgeleri’nin kendisine bırakılmasını istiyor. BM’ye göre, yıllar süren iç çatışmalar, yolsuzluk ve yoksulluk nedeniyle 1.7 milyon Afganistanlı mülteci Pakistan’a sığınmış durumda.
Bugünkü durum: ABD’nin 2001’de Afganistan’ı işgal etmesiyle sınırdaki şiddet doruğa çıktı. 23 Haziran 2011 itibariyle, ABD insansız hava aracıyla 2004’ten bu yana sınırda 253 harekat düzenledi. Bu harekatların 1,557 ile 2,464 kişinin ölümüne neden olduğu düşünülüyor. Afganistan’dan gelen Taliban militanlarının Pakistan’a saldırması ve Pakistan’ın militanları kovalamak için Afgan sınırında harekat düzenlemesi, iki ülke ilişkilerini geriyor.

4/ 15