Dünyanın en uzun Kur-anı Kerimi

Dünyanın en uzun Kur-an'ı Kerim'i

Dünyanın en uzun Kur-anı Kerimi

"Çin'de İslam Kültür ve Sanat Eserleri Sergisi" için Çin'den getirilen, genişliği 1,15 ve uzunluğu 208 metre olan, 86 kilogram ağırlığındaki Kur'an-ı Kerim büyük ilgi görüyor.

1/ 5
Dünyanın en uzun Kur-anı Kerimi

Dünyanın en uzun Kur'an-ı Kerim 'i unvanına sahip eserde, Çin'in Anhui eyaletinde üretilen pirinç kağıdı ham madde olarak kullanıldı. Kağıtların altına ipekten örtü çekildi. Genişliği 1,15 ve uzunluğu 208 metre olan, 86 kilogram ağırlığa sahip rulo şeklindeki eser, dünyanın en uzun ve geniş formatlı Kur'an-ı Kerim'i olma özelliği taşıyor.

2/ 5
Dünyanın en uzun Kur-anı Kerimi

Çin dışına ilk defa çıktı Farklı şekil ve tarzlarda yazılan 15. yüzyıla ait birçok el yazması Kur'an-ı Kerim de Çin tarihinde ilk defa bu sergi için yurt dışına çıkarıldı. Zhibo, Ming ve Qing hanedanı dönemlerinde ait Uygur ve Hui hattatlarınca kaleme alınan Kur'an-ı Kerimler, özellikle Uygur Müslümanlarının Kur'an öğrenme sürecini yansıtan nadir eserler olmasıyla dikkati çekiyor.

3/ 5
Dünyanın en uzun Kur-anı Kerimi

Yeşim taşı üzerine işlenen ayetler Çin İslam Derneği Başkanı İmam Hilalidin Chen Guangay tarafından yeşim taşları üzerine yazılan ve daha sonra işçiler tarafından oyulan her biri 20 kilogram ağırlığındaki ayetler de serginin dikkati çeken eserleri arasında bulunuyor. Çin'den getirilen farklı İslam eserlerinin yer aldığı sergi, 7 Eylül'e kadar ziyaret edilebilecek.

4/ 5