Dünyanın hayran olduğu 10 saray

Dünyanın hayran olduğu 10 saray

Dünyanın hayran olduğu 10 saray

Seyahat dergisi Travel + Leisure, dünyanın en çok ziyaret edilen saray ve kalelerini sıraladı. Hepsi de ‘ölmeden önce görülmesi’ gerekenler listesine girmeyi hak ediyor.

1/ 12
Dünyanın hayran olduğu 10 saray

1- YASAK ŞEHİR (ÇİN)
YILLIK ZİYARETÇİ: 15 MİLYON 300 BİN KİŞİ

Parlak kırmızı binalar, altın rengi tapınaklar, sonu gelmez merdivenler... Beijing’in efsanevi yasak şehri bir zamanlar imparatorların ve onların maiyetinin yuvasıydı. Şimdi her gün binlerce turistin yorgunluktan bellerini tuta tuta dolaştığı ve Çin sanatıyla mimarisinin zarafetine hayran oldukları bir gezi alanı.

AKLINIZDA BULUNSUN: Yazın dolaşacaklar, yoğunluktan kaçmak için Haziran başlarında gitmeli ve çok rahat ayakkabılar giymeli.

2/ 12
Dünyanın hayran olduğu 10 saray

2- LOUVRE (FRANSA)
YILLIK ZİYARETÇİ: 9 MİLYON 300 BİN KİŞİ

Louvre Müzesi esasen saray olarak kullanılıyordu. 12’nci yüzyılda önce kale olarak tasarlanan bina; yüzlerce yıl kralları ağırladı. Artık dünyanın en ünlü müzesi ve Mona Lisa’nın evi. Sadece galerilerini adımlaması bile tam gün alan dev bir sanat eseri...

AKLINIZDA BULUNSUN: Louvre’u kafanıza göre gezmek hemen hemen imkânsız, aradığınız hiçbir şeyi bulamazsınız. Piramit’in hemen yanında başlayan turlara katılın. Başlangıç seviyesi için de tur var, sanat uzmanları için de.

3/ 12
Dünyanın hayran olduğu 10 saray

3- BÜYÜK SARAY (TAYLAND)
YILLIK ZİYARETÇİ: 8 MİLYON KİŞİ

Tuktukçuların sonu gelmez “Götürelim mi” taleplerine karşılık verin ve Bangkok’un ‘Büyük Saray’ına gidin. Saray kompleksinde göz kamaştıran yüzlerce yapının bir kısmı halen kraliyet ofisi olarak kullanılıyor; Tayland kralları burada taç giyiyor. Özellikle dikkat etmeniz gereken, içerideki Zümrüt Buda Tapınağı.

AKLINIZDA BULUNSUN: Şaka amaçlı bile olsa, Tayland’ın kralı için ileri geri konuşmayın. Son kral Bhumibol Adulyadej çok seviliyor.

4/ 12