Dünyanın sonu mu geliyor?

Dünyanın sonu mu geliyor?

Dünyanın en gizemli ve ileri uygarlıklarından Mayalar’ın takvimine göre 2012’de dünyanın sonu gelecek. Bir süredir yaşanan tuhaflıkların da bu sonun ayak sesleri olduğu iddia ediliyor...

1/ 9
Dünyanın sonu mu geliyor?


MAYALARA GÖRE SON GÜNÜMÜZ 20-12
Milattan önce 3000 ile milattan sonra 1500 arasında Orta Amerika’da bulunan Maya’ların konumu, teknoloji ve astronomi alanlarında aynı dönemde yaşayan uygarlıklardan çok daha ilerdeydi. Eski Maya yazıtlarını inceleyen arkeologlar, Maya uygarlığı tarafından kullanılan takvimin 21 Aralık 2012’de bittiğini ve bu tarihte dünya üzerinde yaşamın sona ereceğini öne sürdü. 2012’de gezegene göktaşı çarpacağı, yörüngesinin değişeceği ve iklimlerin insanlığı yokedeceği tahmin ediliyor.

Maya uygarlığını inceleyen bilim adamları ve fizikçiler tarafından dünyanın sonu olarak gösterilen 21 Aralık 2012 öncesinde korkulan ölümler başladı. 2011’in ilk haftasında milyonlarca kuş, balık ve yengeç bilinmeyen sebeplerden ötürü öldü. Bilim aleminin Brezilya, ABD, İngiltere ve Yeni Zelanda’da farklı zamanlarda yaşanan ölümlere henüz kesin bir yanıt bulamaması dünyanın sonuna gelindiği şüphesini artırıyor.

2/ 9
Dünyanın sonu mu geliyor?


İngiltere sahilinde 40 bin yengeç
İngiltere’nin Thanet sahiline 40 binden fazla yengeç vurdu. İngiltere Çevre Ajansı son 100 yılın en soğuk aylarını yaşayan İngiltere’de Çalpara cinsi yengeçlerin olumsuz yönde etkilendiğini öne sürdü. Benzer ölümlerin son üç yılda yaşandığını açıkladı.

Ölü balık halısı

Yeni Zelanda’nın Little ve Waikawau körfezlerinde yüzlerce ölü balık bulundu. Aucklandlı James Hughes botuna binip durumu incelemek için sahilden açıldığında balık leşlerinden oluşan bir “Halı” ile karşılaştığını söyledi. Koruma Departmanı bölgedeki balıkların hava durumu yüzünden beslenme sorunu çektiklerini belirtti.

Maryland’de de aynı manzara

Amerika’nın Maryland eyaletinde yaklaşık 2 milyon balık karaya vurdu. Çoğunlukla yaşlı olan balıkların 9 ile 18 santimetre uzunluğunda olduğu açıklandı. Maryland Çevre Departmanı (MÇD) biyologları inceledikleri balık numunelerinde ölüm sebebini henüz keşfedemedi. Fakat MÇD sözcüsü Dawn Stoltzfus aşırı soğuyan deniz suyu nedeniyle balıkların öldüğü şüphesi üzerinde durduklarını açıkladı.

3/ 9
Dünyanın sonu mu geliyor?


100 ton sardalya kıyıya vurdu
Brezilya’nın Paranagua kıyısında yaklaşık 100 ton sardalye ve kedibalığı kıyıya vurdu. Ölü balıkları inceleyen bilim adamları henüz kesin bir karara varamadı. Fakat yetkililer zehirli gazlar yayan yosunların balıkların ölümüne neden olduğu ihtimali üzerinde duruyor.

Balıklar durup dururken öldüler

Florida’da bulunan Spruce Creek nehrinde yüzlerce ölü balık bulundu. Hava şartlarının iyi olması ve bölgede kirli atıklara rastlanmaması bilim dünyasını cevapsız bıraktı. Nehrin her noktasında rastlanabilen balıklar ile ilgili olarak henüz bir açıklama yapılmadı.

4/ 9