Dünyayı kurtaracak icatlar

Dünyayı kurtaracak icatlar

Dünyayı kurtaracak icatlar

İklim değişikliği konusunda politikacılar içinden çıkılmaz önerilerle uğraşadursun, araştırmacılar yeni, alışılmadık çözümler üretmeye devam ediyor. İşte o çözümler...

1/ 27
Dünyayı kurtaracak icatlar

Su ayırma güneş panelleri
Bilim adamları, şehirlerin siyah bir görünüme sahip olduğunu belirtiyor. Buna, “kentsel ısı adası” etkisi deniyor. Bu etki, şehirlerdeki hava sıcaklığını 5 dereceye kadar yükseltebiliyor. Ancak, eğer kaldırımlar yansıtıcı maddelerle kaplı olsaydı, çatılar farklı renklerle boyansaydı ve şehirlerde daha fazla gölgelik alan bulunsaydı, ısı fazlasıyla yansıtılır ve enerji tasarrufu sağlanırdı. New York'ta bir okulun çatısını boyayan gönüllüler, bu fikri herkesten önce benimsemiş görünüyor.

2/ 27
Dünyayı kurtaracak icatlar

Su ayırma güneş panelleri, doğal olarak güneş battıktan sonra elektrik üretemiyor. Ancak bu ay yayımlanacak “Cool It” adlı belgeselde MIT'den (Massachusetts Institute of Technology) akademisyen Daniel Nocera, ekibiyle iki yıl önce yaptıkları bir buluşu anlatacak.

3/ 27
Dünyayı kurtaracak icatlar

Nocera, suyu bileşenlerine ayırarak oksijen ve hidrojen elde edilmesini sağlayan ucuz bir yöntem geliştirdi. Bir yakıt hücresinde enerji üretebilmek için oksijen ve hidrojenin kullanılabildiğini belirten Nocera, buluşunun çığır açıcı olduğunu düşünüyor. Eğer başarılı olursa, gelecekte güneş battıktan sonra bodrum katındaki su ayrıştırıcı sistemler hidrojen ve oksijen ayrıştırmasıyla enerji üretecek.

4/ 27