En ilginç mezarlıklar

İşte dünyanın en tuhaf mezarlıkları..

En ilginç mezarlıklar

10) Recoleta Mezarlığı (Buenos Aires, Arjantin)
Recoleta Mezarlığı, Buenos Aires’in en çok ziyaret edilen turistik yerlerinin başında geliyor. Mezarlık büyüleyici ve gizemli görüntüsüyle Arjantin tarihinden izler taşır. Bu mezarlıkta yatan ünlü isimlerin başında şüphesiz Arjantinliler’in efsanevi First Lady’si Eva Peron geliyor. Bunun dışında da pek çok Arjantinli ünlü politikacı, şair ve önemli kişilik burada yatmaktadır. Mezarlığın mimari planı ağaçlı yolları, birbirine açılan geçitleri ve kişilere ya da ailelere tahsis edilmiş ev şeklindeki bölümleriyle adeta küçük bir şehri andırmaktadır. Mezar taşlarının arasında uzun yıllardan beri korunmuş Gotik dönemden Mısır Medeniyetleri'ne kadar uzanan çeşitli sayıda ve değişik stilde tarihi heykelleri görebilirsiniz.

1/ 11
En ilginç mezarlıklar

9) Saint Louis Mezarlığı (New Orleans, Louisiana)
Aslında üç ayrı mezarlıktan oluşan Saint Louise’deki her bir mezarlık görülmeye değer. En ilginç olanı ise birincisi. Saint Louise’deki tüm mezarlıklar biraz yüksekte yer almaktadır. Mezarlığın içinde yer alan taş binalar kısa bir yürüme mesafesinde olan ana bölümleri saklıyor. Mezarlığın tek dezavantajı New Orleans’taki yeraltı seviyesindeki sular cenaze törenleri için elverişsiz bir durum teşkil ediyor.

Birinci Saint Louise daha yüksek bir zeminde yer aldığı için tur rehberi bu mezarlığı ziyaret etmeyi pek önermiyor. Kare şeklindeki mezarlığa doğru amaçsızca yürürseniz pek çok kırık mezar taşı ve mezar kalıntılarına rastlayabilirsiniz. Korkaklara pek tavsiye edilmez.

2/ 11
En ilginç mezarlıklar

8) Forest Lawn Memorial Parkları (Hollywood, Los Angeles)
Üç parktan oluşan bu mezarlıkların yaratıcaları, bu parklara mezarlık olarak değil de güneşli ve huzurlu son bir dinlenme yeri konseptiyle yaklaşmışlar. Sonuçta ortaya ölüler için bir park çıkmış. Ayrıca Michelangelo’nun heykellerinin tam koleksiyonunu görmek istiyorsanız da illa ki Avrupa’ya gitmek zorunda değilsiniz.

Bu mezarlıklar bir zamanlar Michelangelo’nun kullandığı taş ocaklarında yapılmış mermerlerden ve orijinal biçimlerinden oluşan heykel kolleksiyonunun tamamını da içeriyor. Grenole ile Hollywood tepeleri arasındaki parkta pek çok ünlü aktrisin ya da aktörün mezarlarına rastlayabilisiniz. Bunlardan bazıları ziyarete açık olmasa bile pek çoğu halka açık. Walt Disney, L. Frank Baum, Errol Flynn, James Stewart, Spencer Tracy, Tex Avery, Scatman Crothers, Bette Davis, Marty Feldman, Buster Keaton, Fritz Lang, Liberace, Telly Savales bu parklarda yatan ünlülerden sadece birkaçı....

3/ 11
En ilginç mezarlıklar

7) Green Wood Mezarlığı (Brooklyn,New York)
Mezarlığın bulunduğu mekan New York şehrinin en çok turist çeken yerlerinden biri.Başlangıçta mezarlığın bulunduğu kırsal alan ünlü sinema yıldızlarını da içeren cenaze törenlerini düzenlemek için tasarlanmış.

Ancak plan tam olarak işlememişMezarlığın yapıldığı 1838’den Brooklyn Köprüsü’nün inşaasına 1883’e kadar geçen sürede ulaşım zor olduğu için düzenli bir ziyaretçi kitlesine ulaşamamış mezarlık.Gerek ünlülerin gerekse sıradan insanların oldukça şatafatlı kabirlere sahip olduğunu görebilirsiniz.

4/ 11