En tanınmış hayaletler

Efsanelerden tanınan hayaletler hangileri?

En tanınmış hayaletler

Uçan Hollandalı

Efsanelere göre dünyanın en tanıdık hayalet gemisinin ismidir. 17’nci yüzyılda denize açılan bir ticaret gemisinin belirsiz ve karanlık bir görüntüsü vardır ayrıca değişik ışıklar da yansıttığı söylenmektedir. Geminin Hollandalı kaptanı bir fırtına esnasında mürettebatın sakin bir limana yanaşma isteğini reddedip Tanrı’yla boy ölçüşmek istediği günden beri gemi lanetlenmiştir. 1923’te Güney Afrika kıyılarında görüldüğü söylenen bu hayalet ‘Karayip Korsanları’ filmi dışında kendini hiç göstermemiştir.

1/ 6
En tanınmış hayaletler

Kanlı Mary

Efsaneye göre Kanlı Mary, seneler önce kendi çocuklarını öldüren bir kadının hayaletiydi. Eğer Kanlı Mary’i görmek isterseniz, tuvalete gidin (mümkünse okuldaki), ışıkları kapatın ve aynanın karşısına geçin ve ondan sonra 3 kez adını tekrarlayın. Bir çok çocuk (ki bunlar içerisine ebeveynler bile dahil olabilir) bu metodu çokça denemiştir. Tabi ki gelip gelmediği oldukça meçhuldur, ancak bir çok çocuğun ağlayarak tuvaletlerden kaçtığı da bilinir. Ünlü korku filmi serisi ‘Candyman’ ise Kanlı Mary’nin tipik bir uyarlamasıdır.

2/ 6
En tanınmış hayaletler

Noel Hayaletleri

Ünlü İngiliz yazar Charles Dickens’ın yine kendi gibi oldukça meşhur olan romanı ‘Bir Noel Şarkısı’nda soğukkanlı, taş kalpli Ebenezer Scrooge’u hayatının değişik zamanlarından hayaletler ziyaret eder. Romandaki hayaletlerin bizlere etik kurallarını ve hayat hakkında büyük dersler verdiklerini söyleyebiliriz. Elindeki zincirlerle saçma sapan sesler çıkarıp Ebenezer’i korkutmak yerine ona büyük dersler verir ve sonunda Ebenezer, Noel’i sadece bir tatil olarak değil bir dini bayram olarak da görmeye başlar.

3/ 6
En tanınmış hayaletler

Kaybolan otostopçular

ABD’nin kuzeybatısında yer alan Montana dolaylarında küçük bir kızın ailesi soğuk ve karlı bir kış günü köşe başında çıplak ayaklı bir kız görür. Elbette ki hemen yardıma koşarlar ve nerde oturduğunu sorduklarında, zavallı kız oldukça uzakta bir çiftlik evinden bahseder. Kızı arabaya bindirdikten hemen sonra kadın kafasını arkaya çevirdiğinde kızın arabada olmadığını görür. Az sonra eve varan aile kapıyı çaldığında karşılarına orta yaşlı bir bayan çıkar. Kadına yolda taşıdıkları kızdan bahsettiklerinde, yaşlı kadın kızın 20 yıl önce tam da aynı gece öldüğünü söyler. Kadın içeriye göz attığında kapının yakınlarında duvarda yeşil bir elbisenin asılı olduğunu ve aynı elbisenin az önce o kızın üstünde olduğunu farkeder.

4/ 6