En tehlikeli 10 kent

En tehlikeli 10 kent

En tehlikeli 10 kent

Doğal afetler göz önüne alınarak yapılan değerlendirmeye göre dünyanın en tehlikeli kenti Tokyo. Listenin 9’uncu sırasında ise İstanbul yer alıyor

 

Alman Alfred-Wegener-Enstitüsü dünyanın en tehlikeli 10 kentini sıraladı. Jeolog Dr. Johann Klages tarafından olası deprem, tsunami, volkan patlaması gibi doğal afetler göz önüne alınarak yapılan değerlendirmede, en tehlikeli on kent arasında İstanbul da var. Bild gazetesinin yer verdiği habere göre, dünyanın en tehlikeli on kenti şöyle:

1/ 12
En tehlikeli 10 kent

1.Tokyo: Nüfus 38 milyon

Mega kent son derece aktif tektonik fay hattının kenarında yer alıyor. Burası dünya çapında en ağır depremlerin olduğu bir bölge. 1703 yılında yaşanan büyük depremde 100 bini aşkın kişi yaşamını yitirdi.

2/ 12
En tehlikeli 10 kent

2.Osaka/Kobe: Nüfus 11 milyon

Tokyo gibi aynı tehlikeli deprem hattında bulunuyor. Burada son büyük deprem 1995’de yaşandı ve 6 binden fazla kişi hayatını kaybetti.

3/ 12
En tehlikeli 10 kent

3. Jakarta: Nüfus 30 milyon

Jakarta’da deprem bölgesinde yer alıyor. Jakarta’nın büyük bir bölümü de deniz seviyesinin altında bulunuyor. Olası bir deprem sonrasında çıkacak bir tsunaminin sonuçlarının ağır olması bekleniyor.

4/ 12