En tuhaf yasaklar

Dünyanın en tuhaf yasakları..

En tuhaf yasaklar

Sigara yasağına gelene kadar, dünyanın bazı yerlerinde öyle tuhaf yasaklar var ki aklınız durur. Bu yasakların her biri ilk başta “Yok artık” dedirtirken, üzerinde düşününce bazıları mantıklı geliyor. Özellikle de hayvanları koruyanları...

1/ 10
En tuhaf yasaklar

Evde çıplak dolaşmak yasak

Sokakta çıplak dolaşılmasına izin verilmemesi son derece yaygın bir yasak. Villahermosa’da (Meksika) bu yasak bir adım ileri çekilmiş. “Ahlaki değerlerin zedelendiğini” gören Villahermosa belediyesi, 1 Ocak 2005’te halkın evde çıplak gezmesini yasaklamış.

2/ 10
En tuhaf yasaklar

Monza’da (İtalya) modern insanın sorunları bazen anlayamayacağımız bir boyutta olabiliyor. Biz burada terör, fakirlik, küresel ısınma gibi sorunlarla boğuşalım, İtalya’nın kuzeyindeki, Formula 1 Grand Prix’sine ev sahipliği yapan Monza şehrinin başında “Kavanoz akvaryum veya fanustaki balığa neler olur?” gibi dertler var. Kavanozda yaşayan balığa ne olduğunu biliyor musunuz? Belediye meclisine göre kavanoz akvaryum “gerçekliği çarpıtıyor”. Yani bir nevi balık “Matrix”i... Tek fark, makinelerin bizler olması. Belediye başkanının basın sözcüsü Giampietro Mosca durumu şöyle açıkladı: “Japon balıkları fanusun dışbükey camının arkasından dünyayı şaşı görmek durumunda kalıyor, bu da hayat boyu işkence anlamına geliyor.” Bu kavanozlarda filtre ve havalandırma olmadığı için balık oksijensiz bir ortamda yaşamak zorunda kalıyor. Yasaya göre yarışmalarda evcil hayvanların ödül olarak verilmesi ve karnaval ile fuarlarda boyalı civcivlerin satılması da yasak.

3/ 10
En tuhaf yasaklar

Düşük bel pantolon giyene 500 dolar ceza

Louisiana eyaletinin (ABD) Delcambre kasabasında çok düşük belli pantolon giymek yasak. Rap müzik yapan siyahi erkek şarkıcıların moda akımı olarak başlattığı bol ve düşük bel pantolonların gençlerde davranış bozukluğuna yol açtığı iddia edilmişti. Yasağa uymayanlar 500 dolar para ve altı aya kadar hapis cezasına çarptırılıyor. Belediye Başkanı Carol Broussard, iç çamaşır gösterilerek teşhircilik yapıldığını savunmuş, bunun ırkçı bir karar olduğu yönündeki iddiaları da reddederek, beyazların da bu tür pantolonlar giydiğini söylemişti.

4/ 10