En uzun ömürlü canlılar!

İşte doğanın en uzun yaşayan canlıları...

En uzun ömürlü canlılar!

Doğada en uzun yaşayan canlı hangisi merak ediyor musunuz? İşte sorunuzun cevabı. İnsan ömrünü 5'e ve hatta 10'a katlayan canlılar var. İşte doğanın en uzun yaşayan canlıları...

Deniz tarağı

Guinness Rekorlar Kitabı'na dünyanın en uzun yaşayan canlısı olarak giren, yüksek besin değeriyle önemli gıdalar arasında yer alan deniz tarağı yassısolungaçlılardan, kabukları yuvarlak, yelpaze biçiminde bir yumuşakçadır. Ortalama 150 yıl yaşar.

1/ 9
En uzun ömürlü canlılar!

Grönland balinası

160 yıl yaşayabilen bu balinalar hayvanlar aleminin en uzun ömürlü hayvanları olarak biliniyor. En kısa ömürlüsü, uzun yaşamış bir insana hemen hemen eş değer. 200 yıl bile yaşayan türleri olduğu söyleniyor.

Bilim dünyası bu hayvanları Eubalaena glacialis yani, 'iyi -veya gerçek- buz balinası' diye adlandırıyor.

2/ 9
En uzun ömürlü canlılar!

Tuatara

Tuatara, kertenkeleye benzeyen ve diğer sürüngenlerle kıyaslandığında oldukça uzun ömürlü olan sürüngendir.

Tuatara'yı diğer sürüngenlerden ayıran özelliği başının üzerinde ince bir deriyle kaplı üçüncü bir göz bulunmasıdır. Tuatara üzerinde araştırma yapan bilim adamları bu üçüncü gözün görme işlevinin olmadığını bulmuşlardır. Tuataralar'ın bu gözleri, güneşin pozisyonundan yola çıkarak yön bulmak için kullandıkları bir pusula gibi çalışmaktadır. 100 ile 200 yıl arasında ömür süreleri var.

3/ 9
En uzun ömürlü canlılar!

Kırmızı deniz kestanesi

Pasifik Okyanusu'nun yerlilerinden olan bu kestaneler Kuzey Amerika sahilleri boyunca bulunur. Ortalama 200 yıl ömürleri vardır. Yani insan hayatını üçe bile katlayabilir.

4/ 9