Garip ama gerçek

Garip ama gerçek

Garip ama gerçek

Siz hiç jimnastik yapan dağ keçisi gördünüz mü? Peki ya gökkuşağının renklerini taşıyan bir yeryüzü parçası? Görmediyseniz görmeye hazırlanın.

İşte dünyanın dört bir yanından ilk anda "bu gerçek olamaz" dedirten ama gerçeğin ta kendisi olan görüntüler. Unutmadan.. Bu "garip ama gerçek" listesinde Türkiye'den de bir yer var.

1/ 14
Garip ama gerçek

Bu kıpkırmızı bitki size ilk bakışta Angelina Jolie'nin öpücük gönderen dudaklarını anımsatıyor olabilir. Hatta belki bu görüntünün photoshop yardımıyla yaratıldığını bile düşünebilirsiniz. Ama gerçekten de böyle bir bitki var. Kosta Rika, Panama ve Kolombiya'nın nemli ormanlarında yetişen bu bitkinin bilimsel adı Psychotria Elata. Halk arasında ise "şehvetli dudaklar bitkisi" ya da kırmızı kadın dudağı bitkisi olarak biliniyor. Türkiye'de bu bitki öpücük çiçeği olarak adlandırılıyor. Bu göz alıcı bitkinin tam 1900 çeşidi tanımlanmış.

2/ 14
Garip ama gerçek

İlk anda "gazoz ağacı" gibi gerçek dışı gelebilir size ama bu ağacın dalları arasındaki dağ keçileri tamamen gerçek. Oraya photoshop yardımıyla da yerleştirilmediler. Bu jimnastikçi dağ keçilerinin fotoğrafı Fas'ın Tamri köyünde çekildi. Argan ağacına tırmanan keçilerin amacı ağacın meyvelerini yemek. Zeytin ağacına benzeyen argan ağacının meyveleri yiyecek bulmanın çok sıkıntılı olduğu bu bölgede keçilerin beslenmesinde önemli bir yer tutuyor.

3/ 14
Garip ama gerçek

Lütfen çok dikkatli bakın. Bu bir yaprak mı, yoksa ağaç kabuğu mu? İkisi de değil. O bir kertenkele! Bu, kırmızı gözlü kamuflaj ustası Madagaskar'da yaşıyor. Gekogiller denilen bu tür; "keler" olarak da biliniyor. Bu fotoğrafta gördüğünüz ağaç kuyruklu şeytan kertenkelesi olarak biliniyor.

4/ 14