Geleceğin 10 sıradışı mesleği

Geleceğin 10 sıradışı mesleği

Geleceğin 10 sıradışı mesleği

İleri eğitimi desteklemek amacıyla 1960’tan beri hizmet veren Canadian Scholarship Trust Plan’in yaptığı araştırma geleceğin ilginç mesleklerini ortaya koyuyor. Bunlardan ilki nostalji uzmanları. Nostalji uzmanları yeterince parası olanlar için hangi dönemde yaşamak istiyorlarsa o dönemin iç mekanlarını tasarlayan zaman ve mekan mimarları olarak öne çıkıyor. Bu meslek için aranan özelliklerin başında bir dönemi olduğu gibi yeniden yaratmak değil, o dönemin yaşattığı ruhu yaratmak var

1/ 11
Geleceğin 10 sıradışı mesleği

Uzaktan cerrahi yönteminde uzmanlaşan telecerrahlar, tıp dünyasında devrim yapacak. Geleneksel eğitimin yanında robotik yeteneklerini de geliştirmeleri beklenen telecerrahlar, insan hayatını yönlendiren hızlı bilgi akışına ve gözlem sağlayan çeşitli video sistemlerine hâkim olacaklar.

2/ 11
Geleceğin 10 sıradışı mesleği

Ormanlara, nehirlere, okyanuslara iyi davranmadık. Yüzyıllardır doğanın bize sunduğu kaynakları sömürüyoruz ancak doğadan aldıklarımızı geri verdiğimiz söylenemez. 21.yüzyılın en büyük sorunlarından biri doğal kaynakların tükenmesi olabilir. İşte bunu engellemek için, bir zamanların çiftçileri, yeşillendirici olacaklar. Bitkileri, hayvanları, kısacası doğanın sunduğu tüm nimetleri seven, çiftçilik yapabilen, ekin ve toprak verimliliği konusunda bilgili her insan bu mesleğe yönelebilecek.

3/ 11
Geleceğin 10 sıradışı mesleği

Çöp tasarımcıları eldeki yüksek kaliteli çöpü en verimli şekilde geri dönüştürerek başka ve yeni bir ürün var edecekler. İş tanımlarında çöp miktarını azaltmak ve çöpsüz bir gezegen oluşturmak da var. Oyuncak, tekstil ve mobilya sektörlerinde üretim yapan şirketler kullandıkları malzemeleri kontrol etmeleri için çöp tasarımcılarına ihtiyaç duyacaklar.

4/ 11