Geleneksel lezzetlerden 25 girişim fırsatı

Geleneksel lezzetlerden 25 girişim fırsatı

Geleneksel lezzetlerden 25 girişim fırsatı

Bereketli Anadolu mutfağı girişimcilerin yeni fırsat kapısı oldu. Kebaptan mantıya, lokumdan hamsiye kadar pek çok geleneksel lezzeti yeniden yorumlayan şirketler, franchise vererek Türkiye’ye yayılıyor.

Ekonomist dergisi son sayısında geleneksel lezzetler arasından seçilen 25 franchising fırsatını sizler için sıralandı.

İşte o liste...

(Hürriyet)

1/ 27
Geleneksel lezzetlerden 25 girişim fırsatı

KAHVE DURAĞI

Her ilde şube hedefliyor

Kahve Durağı, İzmirli bir şirket. 2009 yılında kurulan Kahve Durağı, 25 şehirde, 32 nokta ile hizmet veriyor. Altı şehirde de sekiz yeni şubenin açılışını yapmaya hazırlanıyor. Kahve Durağı’nın girişimcilere güçlü bir birikim sunduğunu belirten şirketin iş geliştirme uzmanı Esra Kanat, personele eğitim desteği ve işletmecilik konusunda bilgilerini aktardıklarını söylüyor. 2015 yılına kadar 110 adet daha franchising vermeyi planlayan Kahve Durağı'nda minimum dükkan metrekare aralıkları, kapalı alan için 100, bahçe için 80 olarak belirlendi. Yatırım bedeli metrekare başına bin 500 TL ile 2 bin TL arasında değişiyor.
Franchising bedeli olarak 25 bin dolar talep ediliyor. Ayrıca aylık cirodan yüzde 3 royalty ücreti alınıyor. Türkiye genelinde franchising veren Kahve Durağı’nda franchise’lar için aylık belirlenen ciro hedefi 100 bin TL ile 150 bin TL arasında değişiyor.

2/ 27
Geleneksel lezzetlerden 25 girişim fırsatı

DEMLİK

Mobil çay konsepti

‘Çay Demlikten İçilir’ sloganıyla demleme bardak çay ve Türk kahvesi üzerine geleneksel bir konsept olan Demlik, ev limonatası, Susurluk ayranı, salep, boza gibi lezzetleri de çatısı altında toplayarak menüsünü çeşitlendirdi. Demlik’lerin içinde, klima, buz makinesi, bulaşık makinesi, kahve makinesi, titanyum çay kazanı, tost makinesi, soğutucu dolap, katı meyve sıkacağı, mikro dalga fırın, adisyon takip sistemi, kamera sistemi bulunuyor. Ayrıca konsept taşınabiliyor. Altı aylık bir firma olan Demlik’in dört adet kiosk şubesi bulunuyor.
Demlik Kurucu Ortağı Erman Ademoğlu, toplam yatırım maliyetinin franchise giriş bedeli dahil 90 bin TL olduğunu söylüyor. Bu fiyata Demlik’in içindeki tüm makine, zücaciye hatta personelin giyeceği sezonluk kıyafetler dahil. Royalty alınmıyor. Kâr marjının ortalama yüzde 30 civarında olduğunu söyleyen Ademoğlu, franchise için hedeflenen aylık cironun ise 20-30 bin TL arasında olduğunu vurguluyor. Kent meydanları, otobüs terminalleri, vapur iskeleleri, havalimanları, AVM’ler, stadyumlar, fuar alanlarının bu konsept için uygun olduğunu belirten Ademoğlu, “Konseptimizi Arap ülkelerine, Türki Cumhuriyetler ve Avrupa'ya taşımayı hedefliyoruz" diyor.

3/ 27
Geleneksel lezzetlerden 25 girişim fırsatı

ZİYAFE KAYSERİ MUTFAĞI

Kayseri yemeklerinden zincir kurdu

Ziyafe Kayseri Mutfağı, dokuz ilde 18 şube ile faaliyet gösteren Kayseri’nin yöresel yemeklerini sunan bir restoran zinciri. Markanın sahibi Sasi Gıda Genel Koordinatörü Emre Ekşi, 2013 yılı sonuna kadar beş adet daha restoran açacaklarını söylüyor. Anahtar teslim şeklinde sunulan Ziyafe Kayseri Mutfağı için yapılması gereken toplam yatırım bedeli 300 bin TL ile 350 bin TL arasında değişiyor.
Aylık ciro hedefinin 100 bin TL olduğunu ifade eden Ekşi, “Girişimi daha kolay gibi görünen ve herkesin başarabileceği kanısını uyandıran yemek sektöründe başarı için aslında her alanda olduğu gibi bir deneyim ve tecrübe gerekli. Biz bunu markalaşarak franchise sistemi ile girişimcilere sunuyoruz” diyor.

4/ 27