Gergedan böceği ne kadar

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölüm Başkanı Prof. Dr. Celal Tuncer, gergedan böceğinin hiçbir maddi değerinin bulunmadığını söyledi.

Gergedan böceği ne kadar

Son zamanlarda gündemde olan gergedan böceğinin yüksek miktarda maddi değeri olduğu iddiaları üzerine açıklamalarda bulunan OMÜ Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölüm Başkanı Prof. Dr. Celal Tuncer, gergedan böceğinin toplanmasının izne tabi olduğunu, biyoçeşitliliğe zarar vermemek için bu böceklerin toplanmaması gerektiğini vurguladı.

“BAZI TÜRLER KENDİ AĞIRLIKLARININ 850 KATI KADAR AĞIRLIK KALDIRABİLİRLER”

1/ 9
Gergedan böceği ne kadar

Gergedan böceklerinin tek bir türden ibaret olmadığını söyleyen Prof. Dr. Tuncer, “Dünyada binden türden fazla olduğu bilinen büyük bir gruptur. Alın kısımlarında boynuz şeklinde bir çıkıntı olduğu için bunlara gergedan böceği denilmiştir. Bazı türlerinin boyları 15 santimetreye kadar uzayabilir. Ancak çoğu türlerin boyları 4-5 santim arasında olmaktadır. Oldukça güçlü böceklerdir. Bazı türler kendi ağırlıklarının 850 katı kadar ağırlık kaldırabilirler” dedi.

“BU TÜRLERİN 90 BİN DOLAR ETMESİ SÖZ KONUSU DEĞİLDİR”

2/ 9
Gergedan böceği ne kadar

Kamuoyunda bu türlerin 90 bin dolar edeceği şeklinde bilgiler çıktığını belirten Tuncer, “Bu türlerin 90 bin dolar etmesi asla söz konusu değildir. Hatta bu türlerin maddi hiçbir değerleri yoktur. Ancak bazı uluslararası koleksiyoncular, koleksiyonlarını tamamlayabilmek için bu türlere 2-4 dolar arası bir değer biçmektedirler. Kendi aralarında ya değiş tokuş yapmaktadırlar ya da bu miktarları ödeyerek almaktadırlar. Dolayısıyla bu böceklerin maddi değerinin olduğunu söylemek mümkün değildir” diye konuştu.

“ÇİFTÇİLER YANLIŞ BİLGİ SAHİBİ”

3/ 9
Gergedan böceği ne kadar

Gergedan böceğinin insanlar tarafından toplanmasının hiçbir faydası olmadığını ifade eden Tuncer, “Tam aksine biyoçeşitliliği etkilediği için olumsuz bir yanı vardır. İnsanların bu böceği gereksiz olarak toplayıp biyoçeşitliliği etkilememesi lazım. Bunlar ancak uzman olan araştırmacılar tarafından toplanabilir. Sınırlı sayıda toplanır.

4/ 9