Göz kırparak hayatta kaldı !

Bitkisel hayata giren adam, mucizevi bir şekilde kurtuldu..

Göz kırparak hayatta kaldı !

Geçirdiği trafik kazası sonrası bitkisel hayata giren 43 yaşındaki İngiliz, fişinin çekilmesine muci-zevi şekilde gözlerini üç kez kırparak karşı çıktı.

1/ 6
Göz kırparak hayatta kaldı !

Ailesi karar verdi

İngiltere’de yaşayan 43 yaşındaki otobüs şoförü Richard Rudd geçen yıl motosikletiyle kaza yapınca bitkisel hayata girdi. Yaşam destek ünitesine bağlı olan iki çocuk babası adam, çevresiyle iletişim kuramıyordu. Ailesi Rudd’un bu şekilde yaşayamayacağını düşünerek fişinin çekilmesini istedi.

2/ 6
Göz kırparak hayatta kaldı !

Beyni hâlâ çalışıyor

Ancak doktorlar Rudd’a eğer onları duyuyorsa gözlerini kapatıp açmasını söyledi. Kazadan bu yana hiçbir kasını hareket ettiremeyen Rudd, gözlerini kırpmayı başardı ve hayatta kaldı. Uzmanlara göre Rudd, çevresinde olanları anlayabiliyor ve gözleriyle bunu belli ediyor.

3/ 6
Göz kırparak hayatta kaldı !

KİTAP YAZAN BİLE VAR

Daha önce benzer bir durum yaşanmıştı. Fransız Elle dergisinin editörü aynı Richard Rudd gibi “locked in” sendromu yaşamıştı. Daha sonra gözlerini kullanarak iletişime geçen Jean Dominique Bauby uzun uğraşlar sonucunda kitap bile yazmıştı. Kitabın ismi Kelebek ve Dalgıç. Aynı isimli film Türkiye’de de gösterime girmişti. Bauby’yi ünlü Fransız oyuncu Mathieu Amalric oynadı.

4/ 6