Hayalet şehirler !

Tuhaf nedenlerden dolayı terkedilen hayalet şehirler..

Hayalet şehirler !

Balestrino Kasabası, İtalya
Toskana bölgesinde yer alan bu kasaba 1100 yıllarında San Pietro prensi Benedictine tarafından kurulmuş. Tarihi binalarıyla dimdik ayakta duran kasaba ortaçağdan fırlamış gibi gözüküyor.

1/ 24
Hayalet şehirler !

Oradour, Fransa
2. Dünya Savaşı sırasında Alman ordusunun yakıp yıktığı bu kasabada artık bir yaşam bilirtisi yok. Kayıtlara göre Alman askerleri, başkaldırıları önlemek için işgal ettiği şehirde 642 kişiyi öldürmüş. Savaştan sonra kasaba bölgeden uzakta bir yere tekrar kurulmuş. Eski şehir ise ölenlerin anısına olduğu gibi korunuyor.

2/ 24
Hayalet şehirler !

Hashima, Japonya
Hashima, Nagazaki’den 15 km uzaklıkta bir ada. Adada 1887 - 1974 yılları arasında bölgede aktif olan kömür madenleri nedeniyle yerleşim gerçekleşmiş. 1916 yılında Japonya’nın ilk büyük beton binası bu adada inşa edilmiş. Zamanla kömürün bir endüstriyel hammadde olarak önemini yitirmesiyle ada boşalmaya başlamış.

3/ 24
Hayalet şehirler !

Kolmanskop, Afrika
Kolmanskop Namibya’nın güneyinde, Lüderitz Limanı’na birkaç kilometre uzaklıkta bulunan bir kent. 1908’de Lüderitz’in elmas arayıcılarının akınına uğraması, Namibya çöllerinin zengin olma hayali kuran binlerce kişiyle dolmasına neden oldu. Sadece iki yıl içinde çölün ortasında bir kent gelişti. Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra düşen elmas talebi, kentin sonunu getirdi.

4/ 24