Hayatları pahasına bilim yaptılar

Bilimsel araştırma yapabilmek adına, hayatlarını tehlikeye atan bilim insanları...

Hayatları pahasına bilim yaptılar

Bilimsel araştırma yapabilmek adına, hayatlarını tehlikeye atan bilim insanlarını sizler için derledik.

1/ 10
Hayatları pahasına bilim yaptılar

Wan Hoo: Ünlü Çin İmparatoru Wan Hoo, M.Ö 2309’da aya gitmeyi deneyerek, bu alanda çalışan ilk insan oldu. Wan Hoo, 47 adet roket monte ettirdiği tahtı ile Ay’ı ziyaret etmek istiyordu. Elinde meşalelerle hazır bulunan 47 yardımcısı roketleri ateşlediklerinde, büyük bir patlama oldu ve ortalık duman içinde kaldı. Wan Hoo bilim adına ölen ilk insanlardan biri olarak tarihe geçti.

2/ 10
Hayatları pahasına bilim yaptılar

Nicolae Minovici: Kendini asmanın nasıl bir duygu olduğunu öğrenmenin en iyi yolu ne olabilir? Rumen bilim adamı Nicolae Minovici’ye göre en iyi yol kendini asmaktı. 20. asrın ilk yıllarında çalışmalarını yoğunlaştıran Minovici, yanında yardımcıları varken, kendini asarak, bir dizi deneyde bulundu. Boğulma anında vücudun verdiği tepkileri ölçtü. Bu deneyler sırasında, ipten kurtulamayan Rumen araştırmacı, ölümden döndü. Boynu sakatlanan Minovici, 1 ay boyunca yutkunmakta sorun yaşadı.

3/ 10
Hayatları pahasına bilim yaptılar

Franz Reichelt: 4 Şubat 1912 tarihinde Avusturya doğumlu bir terzi, havacılar için özel olarak geliştirdiği bir elbiseyi Eyfel Kulesi’nden atlayarak denedi. Acil durumlarda bir paraşüt olarak açılacak elbise düzgün çalışmayınca, Franz Reichelt çakılarak öldü.

4/ 10