Hem kazan hem gençliğini yaşa!

Hem kazan hem gençliğini yaşa!

TUĞÇE ALTINSOY

Türkiye’nin en çok okunan ekonomi dergisi Para, son sayısında yine çok ses getirecek bir dosya hazırladı

1/ 34
Hem kazan hem gençliğini yaşa!

Lise ve üniversite öğrencilerinin yanı sıra çalışan gençleri de hedefleyen ‘gençlik pazarlaması’ (youth marketing) ile yaratılan ‘harçlık pazarı’ büyümeye devam ediyor. Bu pazarın büyüklüğü gençlik pazarlama iletişim ajansı Youth Republic’in Synovate ile Ekim 2010’da yaptığı ‘Harçlık Pazarı’ araştırmasıyla ilk kez ortaya kondu. Buna göre Türkiye’de harçlık pazarı 80 milyar TL gibi bir büyüklüğe ulaşmış durumda. Bunun 22 milyar TL’si üniversite öğrencileri, 11 milyar TL’si lise öğrencileri, 53 milyar TL’si de çalışan gençlere ait. Sektör uzmanları, harçlık pazarına, son yıllarda hızla artan vakıf üniversiteleri ve özel okullara ödenen yıllık kayıt ücretlerinin de dahil edilmesi durumunda rakamın çok daha büyüyebileceğini vurguluyor. Bu arada, üniversiteli gençlerin okul zamanı aylık ortalama harçlıkları 501 TL. Harçlıkların vakıf üniversitelerinde yüksek, devlet üniversitelerinde ise daha az olduğu görülüyor. Yine okul zamanında liseli gençlerin aylık ortalama harçlıkları 200, okumayan ve çalışan gençlerin aylık net geliriyse 635 TL.

2/ 34
Hem kazan hem gençliğini yaşa!

GENÇLİK AJANSLARI BÜYÜYOR

Gençlik ajanslarının kuruluşu 10 yıl öncesine dayanıyor. Fakat olgunlaşıp büyümeleri son üç dört yıllık bir süreç. Bugün pazarın yıllık büyüme hızının yüzde 30 seviyelerinde olduğu tahmin ediliyor. Sadece bir yıl öncesine kadar üç ajansın hizmet verdiği pazarda bugün oyuncu sayısı altıya ulaşmış durumda. Sektör yetkilileri, gençlik ajanslarının oluşturduğu pazarın büyüklüğünü hesaplamakta zorlanıyor. Çünkü gençlik ajansı denilen yapı hem doğrudan pazarlamadan, hem dijitalden hem de araştırmadan pay alıyor.

3/ 34
Hem kazan hem gençliğini yaşa!

Ve bu ajanslar yatay uzmanlık alanları geliştirmek zorunda olduklarından birbirleriyle olduğu kadar birçok alandan çok sayıda rakiple de rekabet ediyorlar. Yine de tahminler pazarın büyüklüğünün 2011 itibariyle 50 milyon TL'ye ulaştığına işaret ediyor. Gençlik pazarlaması hizmeti almak için gereken bütçe, projenin hayata geçeceği kampüs sayısına, hizmetin kapsamına, ürüne, markaya, hedef kitleye göre değişiyor. Ancak genel olarak bir firmanın gençlik iletişim ajansından aldığı hizmetin bedelinin 30 bin TL'den başlayıp 2-3 milyon TL'lere vardığını söylemek mümkün.

4/ 34