İlginç yeryüzü şekilleri

Dünya'daki birbirinden ilgin yeryüzü şekillerinden objektiflere yansıyan görüntüler...

İlginç yeryüzü şekilleri

Bu nehir kanıyor
Dünya’daki yeryüzü şekilleri nasıl oldu da böyle bir hal aldı gerçekten inanmak zor. Film yapımcıları özel filmleri için, özellikle de uzay konulu, bu listedeki 15 bölgeden daha tuhaf çekim alanları herhalde bulamazlardı.

1/ 17
İlginç yeryüzü şekilleri

1.Bazalt Vadisi (İrlanda)

İlk kez 1693 yılında keşfi belegelendirilen İrlanda çölündeki Bazalt vadisi, ziyaretçilerine altı köşeli bazalt kolonlarının oluşturduğu harika bir manzara sunuyor. Antik kaldırım taşlarına benzeyen şekiller, 60 yıl önce volkanik bir patlama sonucu oluşmuş.

2/ 17
İlginç yeryüzü şekilleri

2. Astertiki (Wave, Arizona ; A.B.D)

Kayanın fiziksel koşullar nedeniyle kumlaşması sonrası oluşan bu Dalga vadisi, ilk görünüşte bir fotomontaj hilesi olarak algılanıyor. Yaklaşık 190 milyon yıl önce Jurasic çağda oluşan bu ilginç yeryüzü şekli, kireçlenen kayaların yatay ve dikey olarak kumullanması sonucu meydana gelmiş.

3/ 17
İlginç yeryüzü şekilleri

3. Kuru Vadi (Antartika)

Antartika’nın bazı bölgelerine neredeyse hiç kar yağışı olmaması ilginç bir durum. Fakat ‘Dry Valley’ olarak bilinen Kuru Vadi, daha tuhaf çünkü bir film setini andırıyor. Uçsuz bucaksız kum çölü, fok iskeletleri, ürkütücü rüzgar ve volkanik gaz deliklerinin şekillendirdiği kayalar, bölgeyi gerçek olması mümkün olmayan bir yer haline getiriyor.

4/ 17