İlk buz müzesi açıldı

Dünyada bir ilk olan buz müzesi 20 milyon dolar yatırım ile açıldı.

İlk buz müzesi açıldı

Dünyada sıcak iklimde gerçekleştirilen ilk kalıcı buz müzesi özelliği taşıyan “Magic Ice” 20 milyon dolarlık bir yatırımla açıldı.

NASIL GİDİLİR :
Avrupa Yakası’nda E5 ve TEM otoyolunun bağlantı noktasında bulunan Forum İstanbul’un; kent merkezi, İstanbul Atatürk Havalimanı ve şehirlerarası otobüs terminali güzergahındaki metro hattına da direkt bağlantısı bulunuyor.

1/ 11
İlk buz müzesi açıldı

Otobüsle: Kartaltepe’den geçen 32(Cevatpaşa- Eminönü), 32A(Cevatpaşa- Beyazıt) ve 32T (Cevatpaşa- Taksim) numaralı İETT otobüslerinden faydalanabilirsiniz.

Arabayla: TEM otoyolundan “Hal- Otogar” çıkışını alıp “Kuru Gıda Hali- Otogar” istikametini takip edebilirsiniz. E5 otoyolundan “Otogar” çıkışını alıp “Karteltepe- Yıldırım- Kocatepe” istikametini takip edebilirsiniz.

Türkiye ile Norveç arasında kültür-ticaret köprüsü oluşturacak ve 20 milyon dolarlık bir yatırımla Lofoten Trading şirketi tarafından hayata geçirilen projenin açılışı, Forum İstanbul Alışveriş Merkezinde yapıldı.

2/ 11
İlk buz müzesi açıldı

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ahmet Selamet, açılışta yaptığı konuşmada, göreve geldiklerinden bu yana daha güzel ve daha yaşanabilir bir İstanbul için çalıştıklarını belirterek, her alanda yapılanlarla ilklere imza attıklarını söyledi. İstanbul'un, 8 bin 500 yıllık tarihiyle bir açık hava müzesi görünümünde olduğunu vurgulayan Selamet, şunları kaydetti:

“Üç büyük imparatorluğa başkentlik yapmış bir şehir. Buna rağmen bizdeki müzecilik tarihinin yaklaşık 165 yıl gibi bir geçmişi var. Üzülerek ifade etmek durumundayım ki şehrin bu tarih zenginliğine rağmen gerek özel teşebbüs, gerek kamu olarak müzecilik konusunda yeterli adımı atmamışız. Kaynaklar bize müzeciliğin özel teşebbüs eliyle geliştiğini göstermektedir. Ancak Batıdaki müzeciliğin gelişimine baktığımızda, bizde özel teşebbüsün bu alanda yaptıklarının yeterli olmadığını özellikle ifade etmek istiyorum.”

3/ 11
İlk buz müzesi açıldı

Büyükşehir Belediyesi olarak bu alanda ellerinden geleni yaptıklarını dile getiren Selamet, Türkiye'nin ve İstanbul'un ilk panoramik müzesi olan “Panorama 1453 Tarih Müzesi”ni, Gülhane Parkı içindeki Has Ahırları restore ederek İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesini şehre kazandırdıklarını anlattı. Selamet ayrıca, Su Yapıları ve Akeopark müzeleri ile “Planetaryum Müzesi”ni (Gökyüzü Tiyatrosu) kuracaklarını açıkladı.

Norveç'in Ankara Büyükelçisi Cecile Landsverk de en az bin yıl önce meşhur şehir İstanbul ile Nordik ülkeler arasında birtakım tarihi bağlar oluşmuş olması düşüncesinin kendisini gururlandırdığını belirterek, buz müzelerinin Norveç'te özel bir sanat türü haline geldiğini kaydetti.

4/ 11