İşte güneş ışığının yararları ve zararları

Hayatımızın ayrılmaz bir parçası olan güneşin yararları saymakta bitmiyor, ancak bir o kadar da zararları mevcut.

İşte güneş ışığının yararları ve zararları

Hayatımızın ayrılmaz bir parçası olan güneşin yararları saymakta bitmiyor, ancak bir o kadar da zararları mevcut. Çok fazla güneş ışığı cilt kanserine yol açarken, kemiklerinizin sağlığı için uygun miktarda güneş ışığı çok önemli. Bu nedenle güneşten kaçınmanız ve güneşlenmeniz için birçok neden bulunuyor. İşte güneşin vücudunuza yararları ve zararları...

1/ 10
İşte güneş ışığının yararları ve zararları

Raşitizmden korur: Yarım saatlik güneş ışığı, 6 yemek kaşığı balık yağı veya 200 yumurtanın sağladığından daha fazla D vitamini sunar. Hatta haftada birkaç dakika güneş bile raşitizm (D vitamini eksikliği nedeniyle oluşan ağrılı bir kemik hastalığıdır) hastalığından korunmanız için yeterlidir. British Medical Journal isimli tıp dergisinde son zamanlarda raşitizm hastalığında artış olduğu belirtildi. Bunun suçlusu olarak ise çocukların video oyunu oynamak için içerde vakit geçirmeleri gösterildi.

2/ 10
İşte güneş ışığının yararları ve zararları

Güneş moralinizi düzeltir: Vienna Tıp Fakültesi'nde görevli araştırmacılar, güneş ışığıyla kimyasal serotonin (duygu durumunuzu etkileyen ve kaygı bozukluğunda önemli olan hormon) arasında bir bağ tespit ettiler. Araştırmacılar, farklı seviyelerde güneş ışığına maruz kalan kişilerin beyinlerini görüntülediler. Daha az güneş alan grupta serotonin seviyesinin yüzde 20-30 daha az olduğu belirlendi. Otopsiler de kış uykusuna yatan sincaplar gibi bu kişilerin kışın daha düşük düzeyde serotonin hormonuna sahip olduklarını gösterdi. Fakat keyifsizlik D vitaminine da bağlı olabiliyor. 2013 yılında yapılan bir araştırmada, D vitamini düşük seviyede olan askerlerin intihar etmeye daha meyilli oldukları tespit edildi.

3/ 10
İşte güneş ışığının yararları ve zararları

Mutlu bir kalp: Güneş ışığındaki ultraviyole B radyasyonu (UVB) vücudunuzun D vitamini almasını desteklerken, ultraviyole A radyasyonu ise kan basıncının düşürülmesine yardım edebiliyor. Edinburgh Üniversitesi'nde görevli araştırmacılar, UVA lambası altında oturmanın ciltte nitrik oksit isimli bir kimyasal salgıladığını gösterdiler. Nitrik asit kan damarlarını gevşetiyor. Bu da kan basıncında düşme sağladığı açıklandı. Bu kadar küçük bir düşüş sizin kalp hastalığından ölmenizi durdurmasa da sonuçlar bilimadamları için gelecek vaadediyor. İleride güneş ışığındaki UVA'nın uzun sürede kalp sağlığınızda faydalı olup olmadığını araştırmaya yönlendirdi.

4/ 10