İşte hayatı değiştiren kitaplar

İşte hayatı değiştiren kitaplar

İşte hayatı değiştiren kitaplar

Bilgi, çağımızın en büyük hazinesi… En önemli bilgi kaynağı ise kitaplar… Kitap okumak dünyaya ve olaylara bakış açımızı değiştiriyor. 2011’deki genel seçimleri tam isabetle bilen saygın araştırma şirketi SONAR, bu kez seçmenin değil, okurların nabzını tuttu. Kitapların insanları nasıl etkilediğini sordu.

1/ 6
İşte hayatı değiştiren kitaplar

Araştırmanın merkezinde üç kitap vardı: Tolstoy’un unutulmaz eseri Anna Karenina, Dan Brown’ın ‘bestseller’ listesine giren kitabı Da Vinci Şifresi ve ünlü gazeteci Ertuğrul Akbay’ın üst üste rekorlar kıran kitabı Yaş 75 Yolun Yarısı…
Araştırmada, bu kitapları satın alan insanlarla yüz yüze görüşüldü. Kitapları okuyan toplam 524 kişiye, “Okuduklarınızdan etkilendiniz mi?” diye soruldu. İşte üç ayrı kitap ve okurların üzerinde bıraktıkları etkiler:

2/ 6
İşte hayatı değiştiren kitaplar

Anna Karenina
Ankete, Tolstoy’un ‘çağının en iyi kitabı’ olarak gösterilen eseri “Anna Karenina”yı okuyan 134 kişi katıldı. Okurlara, dürüst bir evliliğin mutluluğu ile yasak bir ilişkinin düş kırıklıklarının karşılaştırıldığı; sadakat, tutku, kıskançlık gibi konuların işlendiği kitapla ilgili sorular soruldu. İlk soru, “Kitabı okuduktan sonra aşk hakkındaki fikriniz değişti mi?” oldu. Ankete katılanların yüzde 4’ü bu soruya “Olumlu yönde değişti”, yüzde 17’si “Olumsuz yönde değişti” yanıtını verdi. Yüzde 68 ise etkilenmediğini söylerken, yüzde 11’i ise cevap vermedi.
Ankete katılanlara “Yasak aşkla ilgili fikriniz değişti mi?” diye de soruldu. Yüzde 26 “Artık yasak aşktan korkuyorum” derken, yüzde 56’sı fikrinin değişmediğini söyledi. Yüzde 12’si “Aşkın yasağı olmaz” derken, yüzde 6’sı soruyu cevapsız bıraktı.

3/ 6
İşte hayatı değiştiren kitaplar

Da Vinci Şifresi
Dan Brown’un sinemaya da uyarlanan “Da Vinci Şifresi” adlı kitabı, bir cinayetle başlıyor ve Hz. İsa ile ilgili çok tartışılıcak bir tez ortaya atıyor. Kitapta, Hz. İsa’nın evlenmiş olabileceği ve soyunun yürüdüğü savunuluyor. Tartışmalara neden olan bu kitabın etkileri de araştırmaya dahil edildi. Kitabı okuyan 175 kişiye, “Hz. İsa ile ilgili anlatılan öyküye inandınız mı?” diye soruldu. Ankete katılanların yüzde 78’i “Hayır inanmadım” yanıtını verdi. Yüzde 16, inandığını söyledi. Yüzde 6’lık kesim ise “Bilmiyorum” dedi. Kitabı okuyanlara “Tarihe olan ilginiz arttı mı?” sorusu da yöneltildi. Okurların yüzde 21’i, tarihe ilgilerinin arttığını söyledi. Yüzde 45, “Zaten ilgiliydim” dedi. Yüzde 29’luk bir kesim ise “Tarihe meraklı değilim” yanıtını verdi. Yüzde 5’i ise, soruyu cevaplamadı.

4/ 6