İşte vizesiz gidilen ülkeler

İşte vizesiz gidilen ülkeler

İşte vizesiz gidilen ülkeler


Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Hırvatistan Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport Hamilleri İçin Vizelerin Karşılıklı Olarak Kaldırılmasına Dair Anlaşmanın Onaylanması Hakkında Karar Resmi Gazete’de yayımlandı. 16 Mayıs 2014 tarihinde Zagreb’de imzalanan “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Hırvatistan Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport Hamilleri İçin Vizelerin Karşılıklı Olarak Kaldırılmasına Dair Anlaşma”nın onaylanması; Dışişleri Bakanlığının 20 Haziran 2014 tarihli yazısı üzerine, Bakanlar Kurulu’nca kararlaştırıldı.
 

1/ 106
İşte vizesiz gidilen ülkeler


Buna göre, iki ülke arasındaki dostane ilişkileri ve işbirliğini güçlendirmek ve iki ülkenin diplomatik, hizmet ve hususi pasaport hamili vatandaşlarının seyahatlerini kolaylaştırmak amacıyla şu konularda mutabakata varıldı: “Her bir akit tarafın, geçerli diplomatik, hizmet ve hususi pasaport hamili vatandaşları diğer akit tarafın ülkesine girmek, ülkesinden transit geçmek , ülkesinde kalmak ve ülkesinden çıkmak için her 180 günlük süre içerisinde 90 günü aşmayan süre zarfında vize zorunluluğundan muaf tutulurlar.”
 

2/ 106
İşte vizesiz gidilen ülkeler


Türkiye ile Belarus ve Moldova arasında vizelerin karşılıklı olarak kaldırılmasına ilişkin imzalanan anlaşma resmen yürürlüğe girdi. Vizelerin karşılıklı olarak kaldırılması ile Belarus ve Moldova ilişkilerinde ivme hedefleniyor.
 

3/ 106
İşte vizesiz gidilen ülkeler


Türkiye ile karşılıklı vize muafiyeti imzalayan son ülke Moğolistan oldu. Karar resmi gazetede yayımlandı. Karara göre, iki ülkeye ziyarette bulunacak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve Moğolistan vatandaşlarından diplomatik pasaport, hizmet pasaportu, özel pasaport, umuma mahsus pasaport, geçici pasaport, uçak mürettebatı belgesi, seyahat belgesi ve gemi adamı cüzdanı olanlar, bu anlaşmanın belirtilen hükümleri çerçevesinde diğer tarafın ülkesine girebilecek, ülkesinden transit geçebilecek, çıkabilecek ve ülkesinde geçici olarak kalabilecek. Vatandaşlar her 180 günlük süre içerisinde 30 günü aşmayan bir süre için, diğer tarafın devletinin ülkesine girmek, ülkesinden transit geçmek, çıkmak ve diğer tarafın devletinin ülkesinde geçici olarak kalmak için vize alma yükümlülüğünden muaf olacak. işte vizesiz gidilebilen diğer ülkeler...
 

4/ 106