Kabızlık için ne yemeli

Kabızlık için ne yemeli

Sabahları aç karnına bol su için. Günde 2-3 litre sıvı gıda tüketin. Azar azar ve sık sık yemek yiyin. Yiyecekleri iyice çiğneyin ki bağırsakta da kolay çözünebilsinler. İncir, mürdüm eriği, kayısı, üzüm gibi meyveleri yiyin veya kompostosunu için. Özellikle sabahları su içtikten sonra 4-5 adet kuru kayısı yemek bağırsak faaliyetlerini hızlandırır.

1/ 7
Kabızlık için ne yemeli

Eriğin kurutulmuşu da kabızlığa karşı iyi gelir. Erikleri akşamdan ıslatıp sabah aç karnına yiyip üzerine de suyunu içebilirsiniz. Elma yemeklerden önce yenilince kabızlığı giderir.

2/ 7
Kabızlık için ne yemeli

Öğle ve akşam yemeklerinde çorba içmeye çalışın. Et kabızlığı tetiklediği için et-tavuk yerine sebze veya balık tercih edin. Yoğurt olarak prebiyotikleri tercih edebilirsiniz. Gece yatmadan önce 1 kase yoğurt iyi gelebilir.

3/ 7
Kabızlık için ne yemeli

En etkili tedbir olarak, lif içeren yiyecek tüketiminizi artırın. Lifli yiyecekler nelerdir? yazımızdan hangi besinlerin “lifliler” sınıfına dahil olduğunu görebilirsiniz. Ayrıca günde 1 çay kaşığı tarçınla lif ihtiyacınızı büyük oranda karşılayabileceğinizi de unutmayın. Günde bir kaşık zeytinyağı içmek iyi gelebilir.

4/ 7