Kadınların icatları

Kadınların icatları

Kadınların icatları

Kimileri ihtiyaçtan kimileri ise kaza eseri icat edildi. Tek ortak özellikleri ise mucitlerinin kadın olması. İşte icatları ile tarihe isimlerini yazdırmış ve modern yaşama etki etmiş o kadınlardan bazıları:

Josephine Cochrane: Bulaşık makinesi
Cochrane, hizmetçilerinin sürekli olarak çin porselenlerinin kırılması ve zarar görmesinden bıktığı için bulaşık makinesini icat etti. Cochrane yüksek su basıncıyla çalışan makine için 1886 yılında paten aldı. O tarihlerde evlerde sıcak su sistemi olmamasına rağmen Cochrane ısrarcı davrandı ve fikrini öncelikle restoranlara ve otellere sattı.

1/ 25
Kadınların icatları

Mary Phelps Jacop: Modern sutyen

Jacop, geliştirdiği modern sutyen için 1914 yılında ABD’de patent aldı. O tarihe kadar üretilen sutyenler çelik çubuk ve balina kemiği içeriyordu ve çok rahatsızdı. Bugün kullanılan sutyenlerin ilk modeli olan Jacop’ın geliştirdiği sutyen ise farklı tasarımıyla kullananların anatomik yapısına uygundu ve rahatlık sağlıyordu.

2/ 25
Kadınların icatları

Mary Anderson: Araba sileceği

1900’lü yıllarda sürücüler yağmur ve kar yağdığında her bir sokağın başında arabalarını durdurup camlarını silmek zorundaydı. Mary Anderson 1903 yılında araba sileceğini icat ettiğinde ise sürücülerin dikkatini dağıtacağı gerekçesiyle 10 yıl boyunca patent alamadı. Ancak sonunda herkes bu icadı kullanmaya başladı. Araba sileceğinin elektrikli olanı da 1917 yılında yine bir kadın tarafından üretildi.

3/ 25
Kadınların icatları

Dr.Grace Murray: İlk büyük ölçekli bilgisayar

Amiral Dr.Grace Murray, İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra Harvard Üniversitesi’nde yürüttüğü çalışmalar sonucu ilk büyük ölçekli bilgisayar “IBM-Harvard Mark 1”i icat ettiği için “bilgisayarların annesi” olarak tarihe adını yazdırdı.

4/ 25