Kaşifin peşine düştüler

National Geographic, Tarihi keşifçi Albay Robert Falcon Scott'un izini sürdü.

Kaşifin peşine düştüler

Günümüzden neredeyse bir asır önce, Albay Robert Falcon Scott, dünyanın en güneyindeki kıtayı baştan sona araştırmak için yola çıkmış ve karlar arasına bir baraka inşa etmişti.
National Geographic'in haberine göre, uzmanlar şimdi, Scott'ın keşiflerinden kalan barakanın sonsuza kadar karlara gömülmemesini sağlamaya çalışıyorlar.

1/ 13
Kaşifin peşine düştüler

100 yıllık yağ
Scott'ın barakasını kurtarmaya çalışan uzmanlar, dondurucu soğuk sayesinde zamanın etkisinden kurtulmuş objelere rastlıyorlar. Fotoğrafta görülen yağ çuvalı da bunlara bir örnek.
O günlerde kaşifler taşıyabilecekleri kuru gıda ve eşyaları kendi ülkelerinin limanlarından alırken, yağ gibi sıcağa dayanıksız şeyleri Yeni Zelanda gibi kentlerin limanlarından alıyorlardı.

2/ 13
Kaşifin peşine düştüler

Antarktik karanlık oda
Scott'ın Terra Nova keşif kolundan geriye kalanlar arasında, çektikleri fotoğrafları basmak için kullandıkları bu karanlık oda da var.
Scott'ın ekibinde biologlar, jeologlar ve birçok farklı alandan uzman bilimadamları mevcuttu. Hepsinin Antarktika keşfi için getirdiği malzemeler hala buzullar içindeki zaman kapsülüne dönmüş barakada tek parça halinde duruyor.

3/ 13
Kaşifin peşine düştüler

"Konserve" yemek
Diğer Antarktika kaşifleri gibi, Scott da bu kıtaya gerçekte ihtiyaç duyacağından çok daha fazla yemekle gelmişti. Geride bıraktıkları bu yiyeceklerin kimilerine günümüz marketlerinde rastlamak mümkün...

4/ 13