Kendi içkinizi kendiniz yapın!

İçilen içkilerin nasıl yapıldığını merak edenler ve yapmak isteyenler için rehber.

Kendi içkinizi kendiniz yapın!


İçilen içkilerin nasıl yapıldığını merak edenler ve yapmak isteyenler için yapım tarifleri ve bunun için gerekli malzemeler.

1/ 17
Kendi içkinizi kendiniz yapın!


Beyaz şarap yapımı genellikle tam olarak olgunlaşmış, hatta olgunluğu da geçmiş beyaz üzümden olur; tam olgunlaşmadan önce toplanan beyaz üzümlerden elde edilen şaraplar asitlidir (ekşidir) ve kalitesi düşüktür. Beyaz şarap yapımı kırmızı şarap yapımından farklıdır, üzüm suyu kabuklarıyla birlikte mayalandırılmaz, öncelikle içerdiği kabuk, çekirdek, sap gibi fazlalıklardan ayrılır.

2/ 17
Kendi içkinizi kendiniz yapın!

Bu ayırma işlemi ya üzüm suyunun 6-24 saat kadar bekletilerek dinlendirilmesiyle ya da eleklerden, türbinlerden geçirilerek veya arıtılarak yapılır. Arıtma işlemi, arıtıcı bazı maddelerin (kum, kaolin, kan, jelatin, yumurta akı, vb.) kullanımını gerektirir; bunlar çabuk biçimde üzüm suyuna konduğunda, atılacak maddeler onlarla birlikte süspansiyon halinde sürüklenerek giderilir. Beyaz şarap yapımı kara üzümden de olabilir; ama renksiz olan üzüm suyu ile boyarmaddeler içeren kabuklar birbirinden ayrılmalıdır; bu ayırma işlemi de mayalanma başlamadan hemen önce yapılmalıdır, çünkü mayalanmayla oluşan alkol içinde bu boyarmaddeler çözünürler.

3/ 17
Kendi içkinizi kendiniz yapın!


Alınan bu önlemlere karşın, kara üzümlerden elde edilen beyaz şarap hafifçe renkli olabilir, bu durumda saf karbon ya da sülfürik asitle (veya anhidritle) rengi giderilir (sülfitleme işlemi). Sülfürik asit, beyaz şarap gibi, kırmızı şaraba da uygulanabilir, antiseptik olan sülfürik asit şarabın kalitesini iyileştirir ve havayla karşılaştığında renginin değişmesine karşı bir önlemdir.

4/ 17