Klimalı camide böyle uyudular

Öğle namazına gelenler, iftar vaktine kadar seccadelerin üzerine koyun koyuna uzanıp uyuyor.

Klimalı camide böyle uyudular

ŞANLIURFA’da hava sıcaklığı 45 dereceye ulaşırken, susuzluk çeken oruçlular, serinlemenin yolunu klimalı camilere sığınmakta buluyor. Öğle namazı için Hasan Paşa Camii’ne gelen çok sayıda kişi iftar vaktine kadar seccadelerin üzerine koyun koyuna uzanıp uyuyor. Camiye namaz kılmaya gelen yabancılar gördükleri manzara karşısında şaşkına dönerken “Cami yatakhane değil, ibadet yeridir” diyerek uyuyanlara tepki gösteriyor.

1/ 14
Klimalı camide böyle uyudular

Şanlıurfa’da sıcaktan bunalan oruçlulardan bazıları, serinlemek için çareyi, namaz sonrası camilerde uyumakta buldu. Balıklıgöl platasonda bulunan Hasan Paşa Camisi’ne gelen cemaat, namaz kıldıktan sonra klimalı ve havuzlu serin ortamda dinlenip uyuyor.

2/ 14
Klimalı camide böyle uyudular

HORLAMA SESLERİ
Öğleden sonra çevre esnaf ve vatandaşların uyumak için akın ettiği Hasan Paşa Camisi içerisinde boş yer bulmak imkansız hale geliyor. Vatandaşlar, sütunların dibine, duvar ve pencere kenarlarına uzanarak uyuyor. Cami içerisinde onlarca kişinin yüzüstü ve sırtüstü yatıp horlayarak uyuması, namaz kılmaya gelenlerin tepkisini çekerken turistleri şaşırtıyor. Bu yıl Ramazanın hem uzun hem de sıcak bir aya denk geldiğini belirten vatandaşlar, “Sıcaktan çok fazla etkileniyoruz. Cami serin. Namaz kıldıktan sonra uyku bastırıyor, uyuyup kalıyoruz. Dışarı çok sıcak olduğu için öğle namazı ile ikindi namazı arasını camide geçiriyoruz” diye konuştu.

3/ 14
Klimalı camide böyle uyudular

Hasan Paşa Camisi avlusunda bulunan tahliye kanalında çocukların yüzerek, büyüklerin ise ayaklarını suya batırarak serinlemesine, Balıklıgöl’de devriye görevi yapan polis ekipleri de hoşgörüyle yaklaşıyor.
Şanlıurfa Müftülüğü’nden yapılan açıklamada, camilerin ibadet mahalli olduğu hatırlatılarak yatılmaması istendi. Müftülüğün bütün cami kapılarına, ‘cami ibadet mahallidir, lütfen camilerde yatmayınız’ yazılı levhalar asmasına rağmen, vatandaşların bu uyarıyı pek de dinlemediği gözleniyor.

4/ 14