Koca çölün ortasında bir göl

Ödüllü Fransız mimardan çöl ortasında müze tasarımı.

Koca çölün ortasında bir göl

Jean Nouvel, çöl gülü formundan ilham alarak tasarladığı Katar’ın yeni Ulusal Müzesi planlarını, New York MoMA’da yaptığı bir basın toplantısında açıkladı.

1/ 7
Koca çölün ortasında bir göl

Doha Corniche’in güney kıyısında yaklaşık 140 bin metrekarelik alana yerleşen bina, geniş bir avlunun etrafını saran ve 40 bin metrekarelik iç alanı kaplayan, alçak katlı, birbirinin içine geçmiş pavyonlardan meydana geliyor.

2/ 7
Koca çölün ortasında bir göl

Katar’ın kültürü ve gelenekleri ile Körfez ulusunun hızlı değişimi ve modernleşmesini dengelemek amacıyla tasarlanan Katar Ulusal Müzesi’nin programında, sinematik gösteriler ve sözlü tarih sunumları yer alıyor. Yerden büyüyormuş gibi görünen eğimli, birbirinin içine giren diskler pavyonların zeminini, duvarlarını ve çatılarını oluşturuyor. Dışı kum rengi betonla kaplanmış bu diskler, çöl gülünün bıçak gibi taç yapraklarının görünümüne bürünüyor.

3/ 7
Koca çölün ortasında bir göl

Nouvel, müzenin, geleneksel olarak çölde ticaret yolu üzerindeki ticaret, bilgi ve insan akışını destekleyen kapalı alan olarak tanımlanabilecek “kervansarayların” modern bir yansıması olduğunu söylüyor.

4/ 7