Korkutan bulutların sırrı

Korkutan bulutların sırrı

Korkutan bulutların sırrı

'Lenticular clouds’ veya ‘dağ dalgası bulutu’ adını da alan bu bulutlara ‘mercek bulutları’ denir. Bu bulutlar, genellikle kısa bir süre içinde havada bir değişiklik olmayacağını, havanın güneşli geçeceğini gösterir.
Belli bir mesafeden bakıldığında ‘uzay gemileri’ne benzetilebilir. Bu bulutları oluştuğunda, çok fazla sayıda UFO gördüğünü sananlara şaşmamak gerekir.

1/ 22
Korkutan bulutların sırrı

Fotoğraf Senegal ve Mali sınırında oluşan Cumulonimbus bulutları görülüyor. Bu bulutlar genelde şiddetli bir fırtınanın habercisidir.
Kısaca CB olarak tanımlanan bulutlar, şimşek, yıldırım, sağanak, gök gürültüsü gibi tüm korkunç hava olaylarının da sebebi.. Pilotlar hiçbir zaman cumulonimbus bulutlarının içine girmez, etrafından dolaşır. Meteoroloji uzmanları ve pilotlar, katil bulutun içine giren bir uçağın sağlam çıkma şansınn yok denecek kadar az olduğunu söyler.

2/ 22
Korkutan bulutların sırrı

Mammatus, "meme bulut" veya "göğüs bulut" anlamına geliyor. Çok geniş alanları kaplayabilen bu tip bulutlar hareketsiz gibi görünse de şiddetli fırtınaların habercisidir.

3/ 22
Korkutan bulutların sırrı

Amerika donanmasına ait F/A-18C Hornet tipi uçağın ses hızını geçtiği anın fotoğrafı çekildi. Uçağın arkasında bıraktıkları jet motoru izi ve nem bulutu

4/ 22