Kralın yemek saati!

Kralın yemek saati!

BURSA Hayvanat Bahçesi’ndeki aslanların psikolojik ve fizyolojik gereksinimlerini karşılamak amacıyla belirli dönemlerde uygulanan besinsel ve davranışsal zenginleştirme programı, ilginç görüntüler ortaya çıkarıyor.

1/ 14
Kralın yemek saati!

Araziye saklanan etleri koklayarak bulan aslanlar, 2 metre yükseklikteki telde asılı tavukları ise kolaylıkla zıplayarak yakaladı. Doğal yaşamdaki gibi beslenmeleri görsel bir şova dönüşen aslanları, ziyaretçiler de nefeslerini tutarak izledi.

2/ 14
Kralın yemek saati!

Bursa’da yaklaşık 206 bin metrekare alan üzerinde 76 türden 600 hayvanın bulunduğu Büyükşehir Belediyesi Hayvanat Bahçesi’nde barınan aslan, kurt, ayı, leopar ve babun gibi hayvanlar, belirli dönemlerde besinsel ve davranışsal zenginleştirme programına tabi tutuluyor.

3/ 14
Kralın yemek saati!

Doğada zamanlarının büyük bir kısmını yiyecek bulmak, yuva yapmak ve kendi hakimiyet alanlarını korumak için geçiren yaban hayvanları, hayvanat bahçesinde alanında uzman veteriner hekim, biyolog ve ziraat mühendisleri tarafından besin değerleri tek tek hesaplanan gıdalarla besleniyor. Yiyecek bulmada hiçbir zorluk yaşamayan bu nedenle de yaban hayatı davranışlarından uzaklaşan bu hayvanlar, psikolojik ve fizyolojik gereksinimlerinin karşılanması amacıyla belirli dönemlerde 'doğal yaşam testlerine' tabi tutuluyor.

4/ 14