Krizin es geçtiği vadi!

Krizin es geçtiği vadi!

Yer İtalya'nın Marche bölgesi. Adriyatik kıyısından başlıyor Val d'Aso ve Sibilini dağlarının tepesinde sona eriyor. Gözünüzü kapayın, Türkiye'yi düşünün. Buna benzer ne kadar çok bölgemiz var. Üstelik toprağı verimli mi verimli. İşte İtalya'daki o yerde "Made in İtaly" bir etiketten çok neredeyse bir din. Hal böyle olunca ekonomik krizin salladığı İtalya'da krizden etkilenmeyen, hatta krizde kar edilen tek bölge burası oluyor.

1/ 10
Krizin es geçtiği vadi!

La Repubblica'da Jenner Meletti imzasıyla 15 Aralık 2010 tarihinde yayımlanan makalesini okuyun. Sonra, Türkiye'nin seçtiğiniz herhangi bir bölgesini hayal ederek yeniden düşünün. Bu bölge ister doğuda olsun, ister batıda ya da ister kuzeyde ister güneyde hiç farketmez. Nasıl "cuk" diye oturduğunu heyecanlanarak göreceksiniz. Göreceksiniz, çünkü gerçekler neredeyse "görülebilir, elle tutulabilir" halde. Ekonomik kalkınmanın, bilinçlenmenin hangi temele dayanması gerektiğini, o temelin uzaklarda aranmaması gerektiğini anlayacaksınız. Meletti'nin makalesini Cumhuriyet Gazetesi'nden Aslı Kayabal Türkçe'ye çevirmiş. İşte Türkiye'deki çiftçilerin, hayvancılıkla uğraşanların, küçük, büyük, orta boy sermayeli yatırımcıların, ekonomistlerin, bakanların, profesörlerin, sermayeye ve eğitim dünyamıza yön verenlerin ve bilhassa da öğretmenlerin mutlaka okuması gereken o yazı:

2/ 10
Krizin es geçtiği vadi!

İNSAN SERMAYESİNE İNANIYORUZVal d’Aso’da farklı ve güzel bir İtalya var. Çiftçi şuruplu meyve üretiyor, yatırımcı milyonlarca çift ayakkabı, bir başka yatırımcı bu vadide günde 1.2 milyon adet yumurta toplayan yardımcısıyla kendi üretimi yumurtalı makarnayı New York’taki mağazalara gönderiyor. Aynı dili konuşuyorlar: “Krizden çıkılabilir. Biz çıkmayı başardık. Peki işin sırrı nerede? Kendi ürünlerimize özellikle de insan sermayesine inanıyoruz. Zenginliğimizin altyapısını inşa edenleri sabahtan akşama eve tutsak etmek olanaksız.”

3/ 10
Krizin es geçtiği vadi!

Kaliteli ayakkabı üretebilmek için yetenekli zanaatkârlara gerek var. Leziz bir makarna hazırlamak için de en iyi kalitede un ve yumurta gerekli. Val d’Aso, hem ihtiyaç duyulan kaynaklara hem de işin erbabı kişilere sahip; önemli olan bu kişileri değerlendirebilmek ve işinin ustası nitelikli elemanlara emeğinin karşılığını ödemek gerektiğini unutmamak. Val d’Aso, Marche bölgesinde Adriyatik kıyısında başlıyor ve Sibillini dağlarının tepesinde sona eriyor. “Made in Italy” burada bir etiketten çok bir tür din ve “kriz” bütünüyle olumlu bir anlamda algılanıyor bu vadide. “Ekonomik kriz, cebinde diploması, çağrı merkezlerinde telefonlara yanıt verenleri iş aramak için uzak bölgelere giden gençleri vadiye geri döndürebilir.” Val d’Aso ve yöredeki başka vadilerde günde 4.5 milyon adet yumurta üreten Monaldi kardeşlerden Luca Monaldi, bu yönde gençleri geri dönmeye davet eden onlarca afişle donattı çevreyi. “Küçük de olsa bir toprak sahibi misin? Kullanılmayan bir depon var mı? En azından işe ayırabileceğin üç saatin var mı? Bizim grup yeni partnerler arıyor” diyor Monaldi ve ekliyor: “Kırsalda çalışıyor olmanın herhangi bir ofiste fotokopi çekmekten daha onurlu bir iş olduğuna şüphem yok. Ama güvenli bir gelir garanti edebilmeli. Biz 3 yıl içinde kafeste tutulan tavuk çiftliklerini kapatmayı ve tavukları araziye bırakmayı düşünüyoruz. 15-20 bin tavuk sahibi olan bir üreticinin, bir fabrika işçisi ya da bir memurun iki katı fazla gelir sağlaması mümkün.” Val d’Aso tavukları, bir tür markaya dönüşecek. Doğal çevreyi gözeten, ahşap birimlerde kitlesel düzeyde üretim yapabilecek projeler gündemde. Bu projeler, gençlere yeni iş olanakları ve meslek sağlayan bir girişim.

4/ 10