Lüksün yeni cazibe merkezi: Mayorka

Lüksün yeni cazibe merkezi: Mayorka

Lüksün yeni cazibe merkezi: Mayorka

İspanya’nın Balear Adaları söz konusuysa, "Lüks" deyince akla ilk gelenin İbiza olması normal(di). Zira bir süredir Mayorka, lüks emlak piyasasında rekor üstüne rekor kırıyor. Ada hızla İspanya’nın en pahalı noktalarından birine dönüşüyor.

“Hareketli partiler, şampanya ve süperyatlar” denince, akla ilk gelen Balear Adası, İbiza. Mayorka ise bunlardan tamamen farklı. Yaz sezonu burada, antik kalelerin ve manastırların avlularında ya da taştan yapılmış muhteşem sarayların ve çiftlik evlerinin kapalı kapılarının ardında geçiyor.

Evet, İbiza parlıyor; emlak şirketi Engel & Völkers’e göre, yabancılara emlak satışında geçen yıl büyük kız kardeşine (Mayorka) yaklaşık 1 milyar euro'luk fark attı. Ama İspanyol gayrimenkul değerleme şirketi Tinsa’nın yeni raporuna bakılırsa, parasal açıdan gerçekten doğru pozisyonda olan yer, İspanya’daki en pahalı 10 sahil beldesinden beşine sahip olan Mayorka.

1/ 9
Lüksün yeni cazibe merkezi: Mayorka

Tramontana Vadisi'ne bakan bu malikane dış mekanda Akdeniz usulü bir hedonizm vaat ederken, içerisi klasik zevkleri koruyor.

Tuhaf, ama 140 çekici sahil yeri listesinde İbiza yer almıyor. Oysa Mayorka’daki havalı Puerto Portals’ın bulunduğu Calvia, İspanya’nın (Barselona yakınındaki Sitges’ten sonra) ikinci en pahalı sahil beldesi sayılıyor. Mayorka’nın paha biçilmez diğer noktaları, trilyonerler ve Almanlar tarafından sevilen Andratx, denize nazır Alcudia, kuzeyde limon yetişen huzurlu Soller ve güneyin bohem-şık beldesi Santanyi. Mayorka’nın kültürel kalbi Palma ise, geçen yıl emlak satışının yüzde 50 artması ve satış hacminde İspanya’nın ilk üçünde yer almasıyla kendinden söz ettiriyor.

2/ 9
Lüksün yeni cazibe merkezi: Mayorka

Michael Douglas ve Catherine Zeta Jones çiftinin Mayorka'daki villası

Tinsa’ya göre, buralarda mülklerin metrekare fiyatı 2.000-2.500 euro arasında değişiyor. Fakat Mallorca Sotheby’s International Realty’nin genel müdürü Alejandra Vanoli aynı fikirde değil. Bu rakamları bazı yerlerde en az 10’la çarpmanız gerektiğini söylüyor. “Port Andratx’ta en çok talep gören evlerin metrekare fiyatının 30 bin euro’ya çıkması duyulmamış şey değil. İnsanlar deniz manzaralı, birinci sınıf bir ev için ne gerekiyorsa ödemeye hazır. Söz konusu Mayorka’nın en zenginleri ise para gerçekten önemli değil.”

3/ 9
Lüksün yeni cazibe merkezi: Mayorka

Mayorka'nın ultra modern villalarına klasik bir alternatif: Deià'da, içi heykellerle dekore edilmiş malikâne.

Mayorka pazarının şiirlere, şarkılara ya da Nirvana’ya ulaşmaya benzer bir huzura ilham veren deniz manzaralı en pahalı evi, adanın en gözde beş noktasından birinde değil; ağustos ayında Chopin klasik müzik festivaline ev sahipliği yapan Valldemossa’daki Tramuntana dağlarının güzel vahşi doğasında. Söz konusu ev, Michael Douglas ile Catherine Zeta Jones’un uçurum tepesindeki bin dönümlük malikâneleri S’Estaca. Ve Mallorca Sotheby’s International Realty’ye göre satış değeri 50 milyon euro’nun üzerinde. Bol sıfırlı fiyatta malikânenin sunduğu mahremiyet de pay sahibi. 19’uncu yüzyıl İspanyol mimarisinin inceliklerini taşıyan ve yedi binadan oluşan mülkün deniz ve dağlar dışında komşusu yok.

4/ 9