Merak edilen bilgiler

Bu bilgiler hayatın tam ortasında ama nedenlerini bilmiyoruz...

Merak edilen bilgiler

1 NİSAN ŞAKASININ KÖKENİ NEDİR?
1564 YILINDA FRANSA KRALI IX CHARLES, YIL BAŞLANGICINI OCAK AYININ BİRİNCİ GÜNÜNE ALDI. DAHA ÖNCE AVRUPADA YAYGIN OLAN YIL BAŞLANGICI MART 25 İDİ. O ZAMANKİ İLETİŞİM ŞARTLARINDA IX CHARLES'İN BU KARARI FAZLA YAYILAMADI. DUYANLAR İSE PROTESTO AMACIYLA ESKİ ADETLERİNE DEVAM ETTİLER.1 NİSAN'DA PARTİLER DÜZENLEDİLER. DİĞERLERİ İSE ONLARI NİSAN APTALLARI OLARAK NİTELENDİRDİLER.1 NİSAN'A BÜTÜN APTALLARIN GÜNÜ ADINI VERDİLER.

1/ 26
Merak edilen bilgiler

İNSANLAR NİÇİN İÇKİ KADEHLERİNİ TOKUŞTURURLAR?
BU KONUDA İKİ AYRI AÇIKLAMA VARDIR. 1) İNSANLARIN BEŞ DUYUSUNU TATMİN AMACIYLA ŞARAP KADEHİNİ SOFRADA ÇIN SESİYE TOKUŞTURMAK. ŞARABIN RENGİ, GÖRME; DİLİYLE TAT ALMA; BURUNLA KOKLAMA;ELİYLE DOKURMA,VE ÇIN SESİYLE İŞİTME. ŞARAP BÜTÜN DUYGULARI TATMİN EDER ANLAMINI TAŞIR. 2)ANTİK ÇAĞLARDA BİR İNSANIN DÜŞMANINI YEMEĞE DAVET EDİP,ONA ZEHİRLİ İÇKİ SUNMASI DOĞAL SAYILIYORDU. EV SAHİBİ İÇKİNİN ZEHİRSİZ OLDUĞUNU KANITLAMAK İÇİN KENDİ İÇKİSİNİ HAVAYA KALDIRIYORDU.

2/ 26
Merak edilen bilgiler

ÇİNLİLER YİYECEKLERİNİ NİÇİN ÇUBUKLA YERLER?
ÇİNLİLERİN YEMEK YEME ALIŞKANLIKLARININ YİYECEKLERİNİ ÇOK KÜÇÜK PARÇALAR HALİNDE YEMELERİNDEN ÇUBUK KULLANDIKLARI ANLAŞILIYOR.ÇİNDE ESKİDEN YALNIZCA ZENGİNLER MASADA OTURURLARDI. HALKIN ÇOĞUNLUĞU TABAKLARI ELLERİNDE YEMEK YERLERDİ. BİR ELLERİYLE TABAKLARINI TUTAR, ÖTEKİ ELLERİYLE ÇUBUK KULLANARAK BESLENİRLERDİ. HIZLA ARTAN NÜFUS YÜZÜNDEN YİYECEK SIKINTISI ÇEKEN ÇİNLİLER ÖNLERİNDEKİ YİYECEĞİ KÜÇÜK PARÇALAR HALİNDE ÇOĞALTARAK YİYORLARDI.

3/ 26
Merak edilen bilgiler

DÜNYANIN EN ÇOK SÖYLENEN ŞARKISI HANGİSİDİR?
BU ŞARKI"HAPPY BİRTHDAY TO YOU" DUR. ŞARKININ ASIL KAYNAĞI AMERİKA'LI İKİ KIZ KARDEŞE AİTTİR. ORİJİNAL ADI " GOOD MORNİNG TO ALL" YANİ " HEPİNİZE GÜNAYDIN"DIR. DAHA SONRA GÜFTESİ DEĞİŞTİRİLEREK BÜTÜN DÜNYAYA YAYILMIŞTIR. FAKAT TELİF HAKKI KARDEŞLERE AİTTİR, ONLARDAN SONRA DA WARNER/CHAPPEL MÜZİK ŞİRKETİNE GEÇMİŞTİR. MÜZİK TİCARİ AMAÇLI KULLANILDIĞI ZAMAN ŞİRKETE ÖDEME YAPMA ZORUNLULUĞU VARDIR.

4/ 26