Metrobüse binebilmenin 10 kuralı

Metrobüse binebilmenin 10 kuralı

Metrobüse binebilmenin 10 kuralı

İstanbul'da yolculuk edenlerin en büyük kâbusudur metrobüs. Yine de günde 3 milyon insanın metrobüs kullandığını düşünürsek, İstanbulluya bir Stockholm Sendromu teşhisi koysak, çok da yanlış yapmış sayılmayız herhalde. Kimseye “metrobüs kullanma” diyemeyiz ama metrobüse binmenin bazı püf noktalarını sizlerle paylaşabiliriz. Listevari.com ekibi, yaklaşık 2 aydır sizler için metrobüs kullanarak, bazı deneyler yaptı ve çeşitli gözlemlerde bulundu. Ve metrobüse binmenin 10 altın kuralını sizler için hazırladı. Bu listevari.com için küçük, insanlık için büyük bir adımdır.

1/ 12
Metrobüse binebilmenin 10 kuralı

1) ÖN KAPI TEOREMİ

Deneyimize Avcılar, Cevizlibağ, Zincirlikuyu ve Söğütleşme lokasyonlarında start verdik. Burada gözlemlediğimiz kadarıyla, en ön kapıda beklemek %90 oturma garantisi veriyor. Çünkü bilindiği gibi, yanlış hatırlamıyorsak toplam 4 farklı metrobüs aracı bulunmakta. Metrobüs aynı hizada dursa bile, arka kapıların denk geldiği kısımlar, değişkenlik gösterebiliyor. Bazen kıl bir metrobüs şoförüne denk gelebilme ihtimaliniz de var. Kimi zaman hızını alamayan bu kıl metrobüs şoförleri, durması gereken yerde duramazlar ve tüm düzeni berbat ederler. Ancak ön kapı, bu değişkenlerden etkilenmez.

2/ 12
Metrobüse binebilmenin 10 kuralı

2) OTURACAĞINIZ YERİ ÖNCEDEN BELİRLEYİN

Bu size sandığınızdan daha çok avantaj sağlayacaktır. Durduğunuz kapının çevresinde yer alan koltukları gözlerinizin önüne getirin. Bulunduğunuz noktadan, en hızlı hangi koltuğa ulaşabiliyorsanız, o koltuğu kendinize hedef belirleyin. Yanınızdaki hemşeriniz sizden daha tecrübeli olabilir. Bu nedenle mutlaka bir B planınız olmalı. Metrobüs durakta belirince içinizden 3 kere “o koltuğa oturacağım” deyin. Konsantre olun, derin bir nefes alın ve kapılar açıldığında sağa-sola bakmadan hızlı adımlarla hedefinize doğru ilerleyin.

3/ 12
Metrobüse binebilmenin 10 kuralı

3) PUSUYA YATIN

Korku bir insanın en büyük düşmanıdır. “Ayy ayıp olur, ya bana küfür ederlerse, ya dayak yersem” diye düşünmeye başlarsanız, baştan kaybedersiniz. Kendinize güvenin. Baktınız ki durak çok kalabalık ve kapıların duracağı lokasyonlar dolu, o halde kapının bir 5 cm uzağında pusuya yatın. Etrafınıza “ben bir sonrakini bekleyeceğim, eheheh” algısı yaratacak hareketlerde bulunun. Metrobüs yanaştığında, hızlı davranıp, kapının önüne atlamayı başarırsanız, hedefinize rahatlıkla ulaşmış olursunuz. Bu hareket şu tarz sesler duymanıza neden olacaktır “çıks, tıkçks, çıks”. Boş verin, aldırış etmenize değmez.

4/ 12