Mücevher üreten sinek

Mücevher üreten sinek

Caddis sineği

Bazen küçücük hayvanlar nadir bulunur güzelliklerden sorumlu olabiliyor. İşte bu hayvan türlerinin doğal yollarla yarattıkları yuvalar, kozalar ya da bıraktıkları izler, doğanın güzelliği ve işleyişi karşısında bir kez daha hayrete düşürüyor. Tipik caddis sineği larvası ipek ve çakıl, kum, dal parçaları gibi nehir tortusuyla bezenmiş koruyucu keseler üretir. Hubert Duprat ise caddis sineği larvalarına altın pullar, turkuaz taşları ve safir gibi değerli malzemeler vererek onların daha sonra mücevhere dönüşebilen keseler hazırlamasını sağladı.

1/ 10
Mücevher üreten sinek

Çiçek sandviçleri

Bütün arılar kovanları mesken tutmuyor. Türkiye ve İran’a özgü bir arı türü larvaları için taç yaprakları ve çamurdan ‘çiçek sandviçleri’ yapıyor. Arılar tarafından yeterli miktarda nektar ve polen ile doldurulan bu kesecikler sadece bir tek yumurta taşıyabiliyor.

2/ 10
Mücevher üreten sinek

Ağlarla kaplı ağaçlar

2010 yılında Pakistan’da yaşanan sel felaketi, milyonlarca örümcek ve ipek böceğininin sığınak aramak üzere ağaçlara yönelmesine ve bu da ağaçların örümcek ağlarıyla kaplanmasına neden oldu.

3/ 10
Mücevher üreten sinek

Kirpi balığı

Sualtı fotoğrafçısı Yoji Ookata tarafından yakın zamanda keşfedilen bu izler kirpi balığı tarafından, dişileri etkilemek ve yumurtaları gizlemek için oluşturuluyor.

4/ 10