Mumya görmek için Mısır'a değil Kapadokya'ya gelin

Aksaray Müzesi'nde sergilenen mumyalar yerli ve yabancı turistlerden yoğun ilgi görüyor

Mumya görmek için Mısır'a değil Kapadokya'ya gelin

Kapadokya'nın 11 bin yıllık tarihinin görülebildiği Aksaray Müzesi'nde sergilenen 10 yetişkin ve çocuk mumyası ile 2 kedi mumyası, yerli ve yabancı turistlerden yoğun ilgi görüyor.Aksaray Müzesi Müdür Vekili Fariz Demir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, teşhir ve tanzim çalışması tamamlanan müzenin yeniden ziyarete açıldığını söyledi.

1/ 12
Mumya görmek için Mısır'a değil Kapadokya'ya gelin

Müzenin, Kapadokya tarihini yansıttığını belirten Demir, "Kapadokya'nın 11 bin yıllık tarihine ışık tutan önemli arkeolojik ve etnografik eserler, Aksaray Müzesi'nde birbirine koridorlarla bağlanan 6 teşhir salonunda tarihsel bir gelişim içinde sergileniyor" dedi.Müzedeki 5. salonun mumya salonu olarak düzenlendiğini vurgulayan Demir, "Mumya salonu için yeni teşhir düzeninde vitrin içi iklimlendirme yaparak, doğal nem ortamında sergileme gerçekleştirdik" diye konuştu. Demir, Kapadokya'da bugüne kadar 17 mumya bulunduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:

2/ 12
Mumya görmek için Mısır'a değil Kapadokya'ya gelin

Kapadokya'da Mısır'daki gibi mumyalama yapılmıştır. Bugüne kadar bulunan 17 mumya, Ihlara Vadisi ve Çanlı Kilise'den çıkartılırken, bu mumyaların 12'si Aksaray Müzesi'nde, 5'i ise Niğde Müzesi'nde sergileniyor. Aksaray'daki 12 mumyanın 10'u yetişkin ve çocuk mumyası, 2'si ise kedi mumyasıdır. Bu mumyaları kaçak kazılara yönelik yapılan operasyonlar, satın alma ve kazılarla elde ettik. Ihlara ve Çanlı Kilise'de bulunan mumyalar, çeşitli dönemlerde yaşamış din adamları, rahip ve rahibelere aittir. Mumyalar genel olarak 10 ve 13. yüzyıllara tarihlendirilmektedir.

3/ 12
Mumya görmek için Mısır'a değil Kapadokya'ya gelin

Mumyaların, yanında bulunan eserlerle sergilendiğini anlatan Demir, "Mumyalarla beraber ele geçen boncuklar, kolye taneleri, ketenle dokunmuş işlemeli giysi parçaları ile Doğu Roma dönemine ait takılar ve kandiller gibi günlük hayatta kullanılan eşyalar mumya salonunda sergileniyor" ifadelerini kullandı.

4/ 12