Müslüman dünyasında bayram böyle geçti

Türkiye'de Kurban Bayramı vesilesiyle camiler tıklım tıklım dolarken, dünyanın diğer bölgelerinde de durum bundan farklı değildi

Müslüman dünyasında bayram böyle geçti

Türkiye'de Kurban Bayramı vesilesiyle camiler tıklım tıklım dolarken, dünyanın dört bir tarafında da durum bundan farklı değildi. Rusya'nın başkenti Moskova'da Merkez Cami çevresindeki caddeleri dolduran 100 binin üzerinde Müslüman namaz kıldı. Sabah erken saatlerde inşaatı devam eden caminin çevresinde kurulan çadır camiyi doldurup çevreye taşan Müslümanlar, kağıttan seccadelerini yere serip saf tuttu. Çinli Müslümanlar ise camileri tekbirler eşliğinde doldurdu. Bayramlaşmanın ardından dualarla kurbanlar kesildi.

1/ 5
Müslüman dünyasında bayram böyle geçti

Tayland'da 8 milyona yakın Müslüman, bayram namazı için camilere akın etti.Camiler dolunca on binlerce kişi namazı stadyumlarda kıldı.Pattani şehrinin valisi Vitaya Panichpong, çocuklara balon ve oyuncak hediye etti. Dünyanın en kalabalık Müslüman nüfusuna sahip Endonezya'da bayram coşkusu arefe akşamından başladı. Binlerce insan, ellerinde davul ve deflerle tekbir ve salavat getirerek başkent Cakarta'nın caddelerinde festival havasında geçit töreni yaptı.Yarısı kadın cemaate ayrılan istiklal camii, tarihinin en kalabalık günlerinden birini yaşadı.

2/ 5
Müslüman dünyasında bayram böyle geçti

Fransa, Hollanda, isveç gibi Avrupa ülkelerinde de bayram izni olmamasına rağmen coşku Türkiye'yi aratmadı. Azerbaycan ve Türkmenistanda camiler yaşlısı ve genciyle, erkeği ve kadınıyla dolup taştı. Kazakistan'da ise Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev'in Hazret Sultan Camii'nde Astanılılar ile birlikte namaz kılması dikkat çekti.

3/ 5
Müslüman dünyasında bayram böyle geçti

Romanya'da ki Bükreş Camii'nde toplanan Müslümanlar namaz öncesi af ve mağfiret diledi.Yunanistan'ın başkenti Atina'da cami olmaması sebebiyle Müslümanlar, namazlarını 'Barış ve Dostluk Stadyumu' SEF'te eda etti.Dünya Müslümanlarının dua ettiği Suriye ise bayrama buruk girdi. Savaş uçakları başkent Şam'ın dış mahallelerini bombaladı.

4/ 5