Müzik dinleyenler dikkat !

Yapılan araştırmada bir kişinin dinlediği müzik türünün karakteriyle ilgili önemli ipuçları verdiğini gösterdi.

Müzik dinleyenler dikkat !

Müzik dinleyenler dikkat!

İngiltere'nin ünlü Cambridge Üniversitesinde yapılan bir araştırma, bir kişinin MP3 çaları veya bilgisayarındaki müzik türünün karakteriyle ilgili önemli ipuçları verdiğini gösterdi.

1/ 7
Müzik dinleyenler dikkat !

İngiliz medyasında yer alan, 250 bin müzik tutkunun müzik zevkiyle ilgili yapılan araştırmada, caz severlerin yaratıcı, rock dinleyenlerin isyankar, klasik müzik meraklılarının entelektüel ve pop müzik tutkunlarının da arkadaş canlısı oldukları ortaya çıktı.

2/ 7
Müzik dinleyenler dikkat !

2003'ten bu yana yapılan araştırmanın başında yer alan Cambridge Üniversitesinden Psikolog Dr. Jason Rentfrow, insanların müzik zevklerini açıklayarak, kişilik ve değerleriyle ilgili diğer insanlara bir işaret yolladıklarını belirtti.

3/ 7
Müzik dinleyenler dikkat !

Dr. Rentfrow, bir kişinin müzik çaları veya bilgisayarındaki müzik dosyasının, diğerlerine, bu insanın "değerleri, sosyal sınıfı, hatta etnik kökeni" hakkında hızlı bir değerlendirme olanağı sağlayabileceğini belirterek, "İnsanlar birçok nedenden ötürü çevrelerindekileri tahmin ve kontrol edebilme hissiyle davranırlar. Birisiyle ilk tanışmamızdan itibaren nasıl birisi olduğunu anlamaya çalışırız. Bilgisayardaki müzik dosyası bu kişi hakkında önemli işaretler sağlayabilir" diye konuştu.

4/ 7