Naitulusdan 5 bin yıllık keşif!

Tekir Burnu açıklarında yaklaşık 5 bin yıllık olduğu tahmin edilen batık bulundu.

Naitulusdan 5 bin yıllık keşif!

DÜNYACA ünlü araştırma gemisi ‘Naitulus’ tarafından Muğla'nın Datça İlçesi'nde Knidos Harabeleri'nin de yer aldığı Tekir Burnu açıklarında yaklaşık 5 bin yıllık olduğu tahmin edilen batık bulundu. Dört ay önce bulunan ve dünyanın eskisi olarak bilinen Uluburun batığını gölgede bırakacağı ileri sürülen batıkta kazı çalışması yapılabilmesi için Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan izin bekleniyor.

1/ 10
Naitulusdan 5 bin yıllık keşif!

Titanik, Bismark ve Lusitania gibi birçok tarihi gemi batığını bulan Dr. Robert Ballard'ın araştırma gemisi Naitulus, Bodrum Kültür Sanat ve Tanıtma Vakfı (BOSAV) işbirliğiyle Ege Denizi'nde bir yıldır National Geographic için hazırladığı belgeselin çalışmalarını tamamladı. Uzunluğu 65 metre, genişliği 10 metre olan 11 milyon lira değerinde 1250 grostonluk ‘Naitulus’, araştırmalarının ardından geçen hafta üs olarak kullandığı Bodrum'un Yalıkavak Beldesi'ne döndü. Dr. Ballard ve ekibi, BOSAV Başkanı Tufan Turanlı, yönetim kurulu üyeleri Ali Tunalı ve Erman Aras tarafından karşılandı.

2/ 10
Naitulusdan 5 bin yıllık keşif!

Geminin çalışmalarıyla ilgili olarak Kültür ve Turizm Bakanlığı Temsilcisi Güner Özlen, National Geographic Başkan Yardımcısı ve Finans Müdürü Christopher A. Liedel'in de katılımıyla yapılan basın açıklamasında, Datça Tekir Burnu'nun 1 mil açığında robotlarla yapılan aramada, yaklaşık 400 metre derinlikte, 17 metre uzunluk, 5 metre genişliğinde, amfora yüklü batık gemi bulunduğu belirtildi. Batığın, daha önce Antalya'nın Kaş İlçesi'nde bulunan ve dünyanın en eski batığı olarak bilinen 3 bin 300 yıllık Uluburun'dan daha eski olduğu ileri sürüldü. Yaklaşık 5 bin yıllık olduğu tahmin edilen batıkta kazı çalışmalarına başlanması için Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan izin almak için girişimde bulunuldu.

3/ 10
Naitulusdan 5 bin yıllık keşif!

Bodrum ve bölgesindeki sualtı çalışmalarında her geçen gün farklı bilgilere ulaştıklarını vurgulayan Dr. Ballard, “Türkiye'nin bugüne kadar tespit edilemeyen ve 6 bin metre derinliğe kadar olan kültür hazinelerinin yerini tespit edip gün ışığına çıkarılması için uğraşıyoruz. Datça açıklarında 400 metre derinlikte rastladığımız yaklaşık 5 bin yıllık batık su derinliği nedeniyle bugüne kadar tarih yağmacılarından uzakta kalmış. Bu batığı gün ışığına çıkartabilirsek bölgenin geçmişi ile ilgili çok daha net bilgilere sahip olabiliriz” dedi.

4/ 10