Nasıl dünyanın en zengini oldular?

40 yılda inanılmaz değişim

Nasıl dünyanın en zengini oldular?

1971 yılında bağımsızlığını kazanan Katar'ın 40 senede dünyanın en zengin ülkesi haline geleceğini kim bilebilirdi?
Arap Yarımadası'ndan Basra Körfezi'ne uzanan küçük bir yarımada olan Katar, günümüzde yıllık kişi başına düşen 100 bin doları aşan geliriyle en zengin ülkesi.

 

1/ 16
Nasıl dünyanın en zengini oldular?

1990 yılına kadar küçük bir kasaba olan ve geçimini balıkçılık ve inci avcılığı ile sağlayan Katar'ın başkenti Doha, bugün gökdelenleri ve 600 bini aşan nüfusu ile bölgenin kültürel ve ticaret merkezlerinden biri. 1990'lı yıllarda sıvılaştırılmış doğalgaz çıkarma teknolojisinin geliştirilmesiyle dünyanın en büyük enerji ihracatçılarından biri haline geldi. (Emirliğe ait Qatar Investment Authority gaz ve petrol şirketinin büyüklüğü 85 milyar dolar).

 

2/ 16
Nasıl dünyanın en zengini oldular?

Gökdelenlerle, müzelerle ve alışveriş merkezleriyle donatılmış şehhrin genişlemesi olağanca hızıyla devam ediyor. Zira Doha'da yapımı devam eden 47 adet gökdelen inşası var. 2022 yılında ülkede yapılacak Dünya Kupası Organizasyonu için yepyeni stadyumlar ve tesisler yapılacak. Organizasyonun final maçı da Doha'daki Khalifa Stadium'da oynanacak. 

3/ 16
Nasıl dünyanın en zengini oldular?

Businessinsider.com'da yayımlanan fotoğraflar Doha'Nın 40 yılda nasıl değiştiğini gözler önüne seriyor. Resimde Doha limanının 1970'lerdeki hali görülüyor.

 

4/ 16