Nazlı tekneye alındı

Mersin'de 'Nazlı' adı verilen Caretta Caretta başına vurulan sert cisimle ağır yaralandı.

Nazlı tekneye alındı

Mersin'de 'Nazlı' adı verilen Caretta Caretta başına vurulan sert cisimle ağır yaralandı. Viranşehir kumsalına vuran kaplumbağayı kurtarmak için 3 bin TL'ye satın alınan tekneye traktörle deniz suyu tahliye edildi ve 'Nazlı'nın tedavisine hemen başlandı.

1/ 7
Nazlı tekneye alındı

İl Çevre ve Orman Müdürlüğü ekipleri ile Mersin Üniversitesi'nden 3 bilimadamının da katıldığı ameliyat başarılı geçti. Deniz suyu dolu teknenin içerisinde 4 saat süren ameliyatın sonunda 'Nazlı' hayata döndü.

2/ 7
Nazlı tekneye alındı

'Nazlı'nın tedavisi bittikten sonra tekrar doğal ortamına bırakılacak. Mersin İl Çevre ve Orman Müdürü Ökkeş Bahadır, kentte çok yakında Caretta Caretta kaplumbağaları için bir hastane kurulacağını söyledi.

3/ 7
Nazlı tekneye alındı

Bahadır'ın verdiği bilgiye göre, yaralanan kaplumbağalar hastanede tedavi edilecek. Hastanede açık denizlerde köpekbalıklarının saldırısı sonucu ayağı kopan Caretta Caretta'lara protez ayak takılabilecek. Caretta Caretta'ların Türkiye sahillerindeki 20 üreme alanından 4'ü Mersin'de bulunuyor. Adana Yumurtalık, Hatay samandağ ve Antalya Çıralı sahillerinde de yeni hastaneler kurulacak.

4/ 7