Öldüren Güzellik

Öldüren Güzellik

Bu kareler her ne kadar modern sanat eserlerine benzese aslında dünyanın en ölümcül hastalıklarına neden olan virüslerin yakın çekim halleri. Bu virüslerden birçoğu insan vücudunda yıkıcı bir etki yaratabilir ve büyük salgınlara yol açabilir.

Çıplak gözle görülmeyen bu ölümcül bakteri ve virüsler, "Bilimin Gözü" (Eye of Science) projesi kapsamında Alman bilim fotoğrafçıları tarafından sıra dışı bir ışık sayesinde birer sanat eserine dönüştü. Bu fotoğraflar için en yeni teknolojik ekipmanlar kullanıldı. Sonuçta ölümcül hastalıklara neden olan bu canlılar en ufak sporlara varana kadar mükemmel bir ayrıntıyla gözler önüne serildi.

Bu resimler, araştırmalar ve eğitim için kullanılmak üzere Londra'daki Bilim Fotoğraf Kütüphanesi'nin büyük veritabanında saklanıyor. Bilim Fotoğraf Kütüphanesi'nden Mark Abbott, önceleri bu resimlerin sadece araştırmalarda kullanıldığını ancak böcekler ve virüsler gibi örneklerin de mikroskopta incelenmeye başlanmasıyla ortaya çıkan resimlerin halkın da ilgisini çekmeye başladığını belirtti.

Ellerinde dünyanın her yerinden gelen numuneler olduğunu söyleyen Abbott, bu çıplak gözle görülemeyen örneklerin, altın yapraklarla örtüldükten sonra mikroskop altında incelendiğini ifade etti. Abbott, ellerindeki görüntülerin aslında siyah-beyaz olduğunu, sonradan dijital ortamda renklendirildiğini anlattı. Ortaya çıkan resimlere aldıkları olumlu tepkilerden mutlu olan Abbott, bazı resimlerin sanatsal çalışmalarla karşılaştırıldığını ve hatta sanat kitaplarında basıldığını bunun da bilimin topluma, özellikle de çocuklara ulaştırılmasında çok önemli bir yeri olduğunu vurguladı.

İşte bu hem ölümcül hem de sanatsal resimler…

1/ 16
Öldüren Güzellik

Bir sanat galerisinin duvarına asılabilir gibi duran bu kare aslında renkli geçirimli elektron mikroskobu ile 12 bin 500 kat büyütülmüş Ebola virüsünün fotoğrafı.

2/ 16
Öldüren Güzellik

Yağlı boya tablo gibi görünen bu fotoğraf 28 bin 500 kat büyütülmüş bir çiçek hastalığı virüsünü gösteriyor. Sarı renkli kısımlar virüsün protein kılıfı, kırmızı renkli kısımlar ise DNA.

3/ 16
Öldüren Güzellik

Bu suşi gibi görünen esrarengiz cisimler ise aslında çiçek hastalığı virüslerinin birbirlerine yaklaşmış hali. Virüs, protein kılıfı (sarı) ile çevrelenmiş DNA’dan (kırmızı) oluşuyor.

4/ 16