Ölüleri böyle yaktılar !

Yaşayan Tanrıçalar ülkesi Nepal'de ölen insanlar böyle yakılıyor..

Ölüleri böyle yaktılar !

Nepal'de 239 yıldır devam eden monarşi yönetimi Mayıs 2008'de resmen sona erdi ve cumhuriyete geçildi. Böylelikle dünyadaki kalan tek Hindu Krallığı da sona ermiş oldu. Tapınakları, yaşayan tanrıçaları ve ölü yakma törenleri ile Nepal, dünyanın en ilginç ülkelerinden biri.

1/ 11
Ölüleri böyle yaktılar !

Sayısız Hindu ve Budist tapınakları, gösterişli saray meydanları, ilginç festivalleri ve yaşayan tanrıçalarıyla Uzakdoğu'nun belki de en sıradışı ülkesi Nepal.

2/ 11
Ölüleri böyle yaktılar !

Everest ve Himalayalar'a ev sahipliği yapan Nepal'e Atatürk Havalimanı'ndan Gulf Air ile Bahreyn aktarmalı yaklaşık 8 saatlik bir uçuş sonrası varıyoruz. Katmandu Havalimanı'nda pasaport kontrolünden geçtikten sonra arabayla şehir merkezine doğru yola çıkıyoruz.

Katmandu'daki otelimize vardığımızda kapıda geleneksel kıyafetler giymiş Nepalli küçük kız çocuklarının Namaste selamıyla karşılanıyoruz. Namaste, Nepal'deki anahtar sözcük. Merhaba, güle güle, teşekkür ederim, buyrun, kolay gelsin gibi birçok anlama geliyor.

Nepal oldukça fakir bir ülke. Tarım dışında hiçbir üretimi yok. Sanayi ise yok denecek kadar az. Hemen herşey komşu Hindistan'dan ithal ediliyor.
Nepal'de 239 yıldır devam eden monarşi yönetimi Mayıs 2008'de resmen sona erdi ve cumhuriyete geçildi. Böylelikle dünyadaki kalan tek Hindu krallığı da sona ermiş oldu.

3/ 11
Ölüleri böyle yaktılar !

Gezimizin ilk gününde Himalayaları yakından görmek için 2 bin 200 metre yükseklikteki Nagarkot Tepesi'ne doğru yola koyuluyoruz. Dağ eteklerini arabayla yılan gibi kıvrıla kıvrıla geçip otelimize vardığımızda yerel kıyafetler giymiş Nepalli sanatçılar müzikle karşılıyor bizi.

Enfes Nepal yemeklerinin tadına bakıp uykuya çekiliyoruz. Ertesi sabah erken uyanıyoruz, ancak Nagargot'ta hava kapalı olduğundan Himalayalar'ı görme hevesimiz bulutlar tarafından engelleniyor. Yağmurluklarını giymiş okula giden Nepalli minik öğrencileri görüntüleyip yeniden Katmandu'ya doğru yola çıkıyoruz. Yemyeşil pirinç tarlalarının arasından geçerken mola verdiğimiz küçük kasabalarda kameramıza çok renkli görüntüler takılıyor.

4/ 11