Ömür boyu esaret ve mutsuzluk

Kanada'lı fotoğrafçının 'melankolik' projesi...

Ömür boyu esaret ve mutsuzluk

Kanada doğumlu fotoğrafçı Gaston Lacombe 5 ayrı kıtada 9 farklı ülkede hayvanat bahçelerinde çektiği "melankolik" fotoğraflardan bir proje oluşturdu.

1/ 23
Ömür boyu esaret ve mutsuzluk

Projesine 'esir' adını veren Lacombe, "Dünyanın her yerindeki hayvanat bahçelerine ziyaretçiler en güzel, vahşi ve nadir yaratıklarını görmek için bir beğenme beklentisiyle gidiyorlar. Fakat çoğunlukla onların doğal alanlarından alınıp hapsedildikleri, acınası halleri farkedilmiyor. Çoğu hayvanat bahçesini seviyorum - evet, gerçekten seviyorum. Bazı hayvanat bahçeleri dünyadaki ender ve yok olan ve başka türlü hayatlarını devam ettiremeyecek türlerin yaşaması için büyük çaba harcıyorlar.

2/ 23
Ömür boyu esaret ve mutsuzluk

Buna rağmen, en iyi hayvanat bahçelerinde bile her zaman ihtiyaçlarından çok daha küçük alanlara, beton duvarlar arasına sıkışmış ya da tek gördükleri yeşillik odalarının duvarlara çizilmiş bitki resimleri olan hayvanlar bulunuyor.Kafeslere hapsedilip yere bile oturamayan ve temiz suya ya da gün ışığına ulaşamayan hayvanlar var. Böyle zamanlarda, hayvanlara bu şekilde muamele yapan bir sistemi desteklediğim için kendimi suçlu hissediyorum ve fotoğraf çekiyorum." diyor.

3/ 23
Ömür boyu esaret ve mutsuzluk

İşte Lacombe'un dramatik ama gerçek fotoğrafları.

4/ 23